Výzva: Stojí za to rozprávať sa

Výzva: Stojí za to rozprávať sa

Aj ty máš pocit, že sa ľudia čoraz menej otvorene rozprávajú? Sme rozdelení názormi na vojnu, očkovanie, politiku, pomoc chudobným, na to, ako má vyzerať rodina, či akých cudzincov máme nechať žiť v našej krajine… Konflikty rozdeľujú rodiny, kolektívy, komunity. Obviňujeme sa navzájom z fašizmu, slniečkárstva, bezbrehého liberalizmu či katolíckej zadubenosti… Bez toho, aby sme si navzájom dali šancu aspoň skúsiť kráčať spolu po diskusnej cestičke, si jeden druhého veľmi rýchlo škatuľkujeme.  Je to možno jednoduchší spôsob ako sa vyhnúť vypätým situáciám, ale ide skutočne o to najlepšie riešenie aj ak ide o našu rodinu či dobrých priateľov?

Chceš s tým niečo robiť? Chceš vyjsť z vlastnej “bubliny”, kde všetci súhlasia a užiť si rozhovor s niekým, kto je iný? Chceš byť schopná rozprávať sa so svojou príbuznou, ktorá podporuje inú politickú stranu a má iné názory na zdravie, ako ty? Baví ťa hľadať, pýtať sa a snažiť sa porozumieť aj za cenu občasného nepohodlia?

Poď do toho s nami!

Výzva prebiehala od 24. apríla do 28. mája 2023, ale môžeš sa k nej kedykoľvek vrátiť. 

Všetky informácie nájdeš nižšie.


  • Dátum konania

    24.04.2023 - 28.05.2023

    Čas konania

    kedykoľvek si nájdeš čas

  • Miesto konania

    kdekoľvek u teba doma

  • Cena programu

    Zadarmo

Výzva: Stojí za to rozprávať sa

Akadémia dialógu je ideálnou príležitosťou pre tých, ktorí sa chcú naučiť, ako efektívne komunikovať s ľuďmi, ktorí majú odlišné názory a perspektívy. Kurz sa zameriava na to, ako počúvať, pochopiť a rozprávať sa s tými, čo majú inú identitu a skúsenosti. Akadémia dialógu ti pomôže zlepšiť tvoje schopnosti fungovať v spoločenských konfliktoch, ktoré ovplyvňujú tvoju každodennú existenciu v rodine, na pracovisku, vo voľnom čase. Kurz ti poskytne príležitosť vytvoriť si vlastný názor na zložité témy (ako napríklad očkovanie, vojna, politika, migrácia, LGBTI+ a mnoho ďalších), ale aj pochopiť názory iných a naučiť sa na ne reagovať konštruktívne. Je tiež príležitosťou spoznať nových ľudí a nadviazať nové vzťahy. Môžeme sa tak spoločne stať lepšími a otvorenejšími ľuďmi, ktorí dokážu rešpektovať názory iných. A v neposlednom rade, vážiť si seba, dopriať si pokoj na zamyslenie a byť viac v pohode vo svete, ktorý sa niekedy zdá byť až príliš hlučný a vyčerpávajúci.

Naša Akadémia je pre každého. Zapoj sa do jarnej výzvy, kde každý týždeň plníš drobné či väčšie úlohy. O svojich úspechoch môžeš postovať na sociálnych sieťach či napísať nám, alebo sa jednoducho o nich porozprávať s okolím. V každom tematickom týždni si zvolíš svoju úroveň obtiažnosti úloh, do ktorých sa chceš pustiť. Ak niečo nestihneš, nevadí, kedykoľvek sa k úlohe môžeš vrátiť. Ak chceš vedieť viac o tom, odkiaľ sme čerpali inšpiráciu, prečítaj si blog Prečo stojí za to rozprávať sa

Je úplne bezplatná (teda ak nerátame tvoje vlastné vynaložené odhodlanie a prekračovanie svojej komfortnej zóny). 

Prvý týždeň je prípravka, kde sa ľahkými úlohami nachystáme na iný prístup k rozprávaniu sa s inými. Druhý týždeň bude ponor do seba - stíšenie sa v hlučnom svete a spoznávanie svojich možností. Tretí týždeň sa zameriame na tých, čo sú podobní ako my a pokúsime sa ich vnímať inak. Štvrtý týždeň vyjdeme zo svojej bubliny, no a posledný - piaty týždeň sa postavíme odvážne za dialóg.

Tak do toho. Stojí za to rozprávať sa.

TÝŽDEŇ PRVÝ: Priprav sa na výzvu

Tento týždeň sa zameriame na to, aby sme sa naladili na iné rozhovory, než sme zvyknutí. Zároveň sa oboznámime s rytmom úloh a možno si aj niečo pozrieme k téme dialógu a riešenia konfliktov. Aby sme sa vedeli rozprávať, potrebujeme ľudí, ktorí nám pomôžu a potrebujeme si na to vyhradiť čas. Tomu sa povenujeme.

Photo by Tanzirul Islam on Unsplash

  • Cena modulu

    Zadarmo

1.1 Ľahké úlohy

  • Nájdi si "spriaznenú dušu" a robte výzvu spolu. Je ľahšie byť v tom spolu a je to aj väčšia zábava. Zároveň, keď sa o tom budete rozprávať, viac sa naučíte. Oslov kamošku, kolegu, či inú blízku osobu a porozprávajte sa, čo by ste chceli zmeniť v konfliktoch okolo seba. A dajte si záväzok, že to spolu vydržíte až do konca mája.

  • Porozmýšľaj -  Čoho sa viem vzdať aby som mala čas na túto výzvu? Je nejaká činnosť, aktivita, ktorú viem odsunúť, aby som si vytvorila priestor a pohodu na rozprávanie s inými? Môže to byť vedomé skrátenie času na sociálnych sieťach, alebo iná pasívna zábava, ktorej sa vieš vzdať. Rozprávanie s inými môžeš zahrnúť aj do svojich pravidelných aktivít ako šport, hobby, či stretávanie sa s partiou. Malo by to však byť offline.



1.2 Ťažká úloha

  • Vnímaj zdroje napätia: Aké emócie v tebe vyvolávajú polarizované konfliktné situácie? Ako k nim pristupuješ? V akej situácii si myslíš, že si zlyhal a kedy naopak, si to zvládol dobre?



1.3 Bonusová úloha

  • Porozmýšľaj, či si nechceš o výzve a o jej plnení písať poznámky, ku ktorým sa budeš môcť v budúcnosti vrátiť. V prípade, že túto možnosť zvažuješ, maj po ruke nejaký papier/zápisník a pero. Zaveď si spôsob, ako si budeš značiť svoje myšlienky, úspechy či otázky. Appka v mobile? Hlasový záznamník? Je to na tebe. Pomáha, keď si budeš svoje poznámky ukladať na jedno miesto.



1.4 Ak sa chceš ponoriť hlbšie

Ak si chceš niečo k téme polarizácie pozrieť, máme tu video s vtipným a názorným vysvetlením Dušana Ondruška, o čo ide v polarizovaných konfliktoch. 


Ak si knihomoľka alebo učiteľ, zaujme ťa knižka Polarizácia na školách, ktorú si môžeš stiahnuť online.

A ak rád len tak čítaš, pozri si blog Dušana Ondruška Zlo v očiach.



TÝŽDEŇ DRUHÝ: Ponor sa do seba

Začíname naostro! Tento týždeň našej výzvy je zameraný na zmapovanie vlastného vnútorného sveta, a to z dvoch pohľadov. 

Prvý: čo so mnou polarizácia robí? Ako reagujem na hodnotové konflikty o ťažkých témach ako napr. rodina, práva žien, LGBTI+, vojna či mier, klimatická kríza? Čo to robí s mojím telom? Aké pocity vo mne tieto konflikty vyvolávajú? 

Druhý: Ako ja prispievam ku konfliktom? Ako sa v nich správam? A keďže ticho je začiatkom dialógu, tento týždeň sa venujeme aj tomu, ako si vytvoriť priestor vo svojom harmonograme a najmä vo svojich prioritách na to, aby som sa vedela sústrediť. Najprv na seba, potom aj na iných. Prečítaj si k tomu viac v blogu Ticho je prvým krokom k dialógu.

Ilustračné foto Harry Grout na Unsplash

  • Cena modulu

    Zadarmo

2.1 Ľahké úlohy

  • Reflektuj: Kto je pre teba rolovým modelom či rolovou modelkou v zvládaní konfliktov? Prečo? Skús preskúmať, čo ťa na jej/jeho spôsoboch správania sa v konfliktoch fascinuje. Ako komunikuje? Akú má reč tela? Ako premýšľa? Bolo by fajn, ak by išlo o skutočnú osobu, ktorú poznáš aj mimo virtuálneho sveta či televíznej obrazovky, ale ak sa inak nedá, aj virtuálna postava je fajn. Dôležité je to, čo presne oceňuješ, čo sa ti páči, okrem toho, že je cool. Možno je to láskavosť, možno tvrdosť v obrane slabších, možno ukázaná zraniteľnosť, možno schopnosť povedať "prepáč"... 
  • Čiň sa (alebo nečiň?): Na 24 hodín si vypni notifikácie na sociálnych sieťach a nečítaj spravodajstvo ani diskusie pod príspevkami na sociálnych sieťach. Zmenilo to nejako tvoj deň a schopnosť sústrediť sa? Čo si si na sebe všimla za ten jeden deň?


Zapíš si svoje postrehy pre seba, alebo ich s nami pozdieľaj na sociálnych sieťach. 



2.2. Ťažká úloha

  • Celý deň bez onlajnu! Skús na jeden deň online detox. Odpoj sa na 24 hodín od sociálnych sietí, chatu a spravodajstva. Nečítaj ani emaily. Predstav si, že žiješ v roku 1990 a telefón máš len na telefonovanie. Navyše, telefonovanie je príšerne drahé a každá sekunda sa počíta. Takže vybavíme len to najsúrnejšie.

Ak to zvládneš a niečo zaujímavé pri tom zažiješ, vtipné, smutné, absurdné... alebo sa niečo udeje v tvojom vnútri, daj nám určite vedieť.



2.3 Bonusové úlohy

  • Pozri si jeden zo superhrdinských filmov, o ktorých píše Ivana Ivanová, a nájdi tam konflikt o hodnotách, alebo polarizáciu. Pomohol ti ten blog v inom nazeraní na ten film? Alebo si tam našiel niečo iné, čo Ivana nespomína? Daj vedieť.

  • Naplánuj si pravidelný online detox deň. Môže to byť raz za mesiac, alebo raz za týždeň. Sprav si z toho rutinu. Ako sa dá ustrážiť si ten čas, kedy nie som permanentne k dispozícii napriek očakávaniam kamarátov či rodiny? Ako ich upozorniť, že nebudeš dostupná stále?



2.4 Ak sa chceš ponoriť ešte hlbšie

Ak si knihomoľka, odporúčame knihu Carl Honoré: Chvála pomalosti, 2021. Je to ľahké a zároveň hlboké čítanie o tom, ako nás rýchlosť súčasného sveta obmedzuje.

Ak sa necítiš na knihu, pozri si blog Zuzy Fialovej o ničnerobení ako spôsobu vysporiadania sa s klimatickou krízou:  Môže nás zachrániť ničnerobenie? 

Pre fanúšikov podcastov tu máme fantastického Andreja Jeleníka a tému Všímavosť a riešenie konfliktov.

 

No a ak ťa bavia filmy, tu je ešte raz článok: Chcete kvalitný hodnotový konflikt? Pozrite si superhrdinský film. Ivana Ivanová ti dáva na výber niekoľko možností, čo pozerať inými očami.

Tak príjemnú zábavu! 

Nižšie nádeš predchádzajúce týždne. Ak naskakuješ na výzvy až teraz, vráť sa k nim.  



TÝŽDEŇ TRETÍ: Rozhliadni sa po vlastnej bubline

V tomto týždni pritvrdzujeme. Dialóg znamená počúvanie a pripravenosť zmeniť svoje názory. Nikto nikdy nikoho o ničom nepresvedčil jedným rozhovorom. (Pekné množstvo negácií za sebou :) Napriek tomu sa o to vždy znova a znova pokúšame. Budeme sa snažiť prizrieť sa tým, čo majú podobné názory ako my a byť k nim kritickí. Nikto nie je neomylný. Niekedy svoje názory presadzujeme bezhlavo. Vadia nám vtipy o tom, čo vyznávame, ale neštítime sa robiť si srandu z hodnôt iných. Tak ako je to?

Budeme sa snažiť zlepšiť zručnosť počúvania, aj keď to, čo počujeme, nám nemusí byť po chuti. Každá z nás sa tiež môže zamyslieť nad tým, kedy ja či ľudia mne podobní ubližujú iným svojimi príliš necitlivo formulovanými názormi. Nesnaž sa nikoho meniť, ani seba. Zatiaľ len sleduj, počúvaj, rob si poznámky.

Ilustračná fotka Rod Long na Unsplash   

  • Cena modulu

    Zadarmo

3.1 Ľahká úloha

  • Nájdi meme, vtipy, články online, či reklamy, ktoré sú z tvojej bubliny, ale cítiš, že urážajú “tých druhých”. Porozprávaj sa o tom s niekým. Napíš nám to do komentára. Vysvetli, prečo sa ti zdá, že sa tie vtipy môžu niekoho dotknúť.


3.2 Ťažká úloha

  • Nájdi vo svojom okolí niekoho, koho máš zvyčajne problém vypočuť. Skús ju či jeho tentokrát naozaj počúvať. Plne sa sústreď. Nehraj sa s mobilom, nepremýšľaj o svojich veciach. Pozeraj sa a natoč sa celým telom na osobu, s ktorou si a počúvaj. Počúvaj bez prerušovania, bez poučovania, bez nevyžiadanej rady, aj keď človek nehovorí o ničom polarizačnom. Zapíš si, ako sa ti darilo.


3.3 Bonusová úloha

  • Pozri si sedem krokov k vedeniu ťažkých rozhovorov Lindsaya a Boghossiana v článku Počúvanie je ťažká práca. Ktorý z tých krokov sa ti zdá najťažší? Prečo? Napíš nám o tom.



3.4 Ak sa chceš ponoriť ešte hlbšie

Ak si knihomoľka, určite oceníš skvelú knihu Boghossian, P. & Lindsay J.: Jak vést (zdánlivě) nemožné rozhovory 2021. Kniha je plná praktických tipov, ako sa rozprávať s ľuďmi, s ktorými úplne nesúhlasíme.

Ak chceš čítať iba trochu, pozri si článok Výzva k intelektuálnej poctivosti Ivany Ivanovej. Je to o tom, ako si upratať vo vlastných radoch a v názoroch, ktoré sú nám možno blízke, ale nie vždy sú nevyhnutne správne.

Máme tu aj video s rozhovorom s maďarskou sociálnou pracovníčkou Timeou Kiss-Lukasik, ktorá pracuje s nie veľmi sympatickými ľuďmi. Napriek tomu verí, že im treba podať pomocnú ruku. Silné slová o dôležitosti rozhovoru zoči-voči. Video je v článku preložené do slovenčiny.




TÝŽDEŇ ŠTVRTÝ: Vystrč tykadlá zo svojej bubliny

Sme pripravení, vyzbrojení trpezlivosťou a schopnosťou počúvať, tak ideme na to! V tomto týždni príde dobrodružstvo rozhovoru s ľuďmi, ktorí sú iní. Spôsob inakosti si určíš sama. Nezabúdaj, že treba vyjsť za rámce obvyklého, ale nie nevyhnutne vrhať sa do nebezpečenstva či otvoreného vyeskalovaného konfliktu. (Upozornenie: Ak si prišiel až teraz, pozri nižšie a začni výzvu od prvého týždňa.)

Budeme sa rozprávať s osobami, ktoré veria iným veciam ako veríme my a budeme hľadať s nimi spoločnú reč. Obrazne aj doslova. Budeme radi, ak nám o svojich zážitkoch napíšeš. 

Tento týždeň máme dve ľahké aj dve ťažké úlohy. Stačí, ak splníš jednu z nich. Ktorákoľvek dá zabrať. Zopár tipov, ako to zvládnuť nájdeš v blogu Ako ma môžeš nenávidieť, keď ma ani nepoznáš?

  • Cena modulu

    Zadarmo

4.1 Ľahké úlohy

  • Porozprávaj sa s niekým cudzím, kto je úplne iný ako ty. Môže to byť napríklad človek bez domova, ktorého stretávaš, predavačka v obchode, učiteľka tvojho dieťaťa, nový sused, kaderník čo ti robí vlasy... Dôležité je, aby to bola osoba, s ktorou si sa doteraz nikdy nerozprávala. Skús hocakú konverzáciu dlhšiu ako niekoľko viet, počas ktorej nájdete aspoň jednu vec, ktorá vás spája (obava o deti, radosť z pekného počasia či dažďa, láska k svojmu mestu, majstrovstvá sveta... čokoľvek).

  • Nájdi si niekoho online, kto má iné názory, ale vážiš si ho. Môže to byť vedec, literárna osobnosť, influencer. Niekto, kto nepatrí do tvojej bubliny, ale uznávaš, že je to úctyhodný človek. Skús častejšie čítať jeho statusy či pozerať videá. Nájdi niečo, s čím vieš súhlasiť. Lajkni tej osobe článok či status alebo pozitívne niečo okomentuj.



4.2 Ťažké úlohy

  • Porozprávaj sa s niekým, kto má na spoločenské témy úplne iný názor a koho máš rád. Môže to byť starý kamarát či rodinný príslušník. Ak si sa doteraz obávala rozprávať sa o ťažkých témach, skús to, ale bez nátlaku. Zaujímaj sa, prečo si myslí to, čo si myslí, čo ho k tomu vedie, ako sa cíti, s akými informáciami pracuje. Nie je cieľom presvedčiť, iba pochopiť a dokázať pokojne vysvetliť svoj pohľad. 

  • Choď na stretnutie názorovo inej skupiny alebo do prostredia, ktoré je mimo tvojej bubliny. Ak si bez náboženskej príslušnosti, môže to byť napríklad kresťanská komunita. Ak si kresťanka a nikdy si nemala tú možnosť, skús komunitnú skupinu ľudí LGBTI+. Nič nerob, nemusíš aktívne vystupovať, nemusíš meniť svoje názory. Len tam vydrž a počúvaj.



4.3 Bonusová úloha

  • Reflexia zážitku z ťažkej úlohy: Porozprávaj sa o tom s kamarátkou, či parťákom, čo si si našla v rámci prípravy, s niekým, kto to tiež skúsil. Ako ste sa cítili? Aké emócie u vás prevážili? Ľutovali ste, že ste sa na to dali? Niekedy by ste to ešte dobrovoľne zopakovali?
  • Napíš nám o tom na pdcs@pdcs.sk, alebo na sociálne siete. Nezabudni na #rozpravamsa #akademiadialogu


4.4 Ak sa chceš ponoriť hlbšie

  • Ak máš pochybnosti, že sa dá rozprávať s niekým, kto má na spoločenské témy radikálne odlišné názory, prečítaj si článok Lukáša Zoráda Nadávajú mu do náckov, v ktorom Lukáš podrobne popisuje práve takýto zážitok.
  • Hrdinom rozhovorov s radikálne inými ľuďmi je náš priateľ, čierny americký hudobník a aktivista Daryl Davis, ktorý je známy tým, že sa nielen rozpráva, ale aj nadväzuje priateľstvá s príslušníkmi radikálnych neonacistických skupín. Ak máš rád knihy, prečítaj si rozhovor s ním. Daryl Davis: Nenávisť bez poznania. In: Medzi nami. Živica 2018.
  • Ak chceš video, tu je zaujímavé svedectvo nášho spolupracovníka z Maďarska o tom, ako zladiť kresťanstvo a práva LGBTI+ komunity. Tu je prepis rozhovoru v slovenčine: Ako to robil Kristus. A tu je video rozhovor v angličtine




TÝŽDEŇ PIATY: Postav sa odvážne za dialóg

V tomto, už poslednom týždni našej výzvy, sa budeme pokúšať dať ostatným najavo, že "stojí za to rozprávať sa". Zavedieme si dobrý zvyk stretať sa s ľuďmi, ktorí sú iní, priateliť sa s nimi, alebo aspoň párkrát do mesiaca s nimi vydržať a byť pri tom v pohode. Jasné, že najlepšie sa cítim tam, kde sú všetci podobní ako ja. Nevadí. Niekedy je fajn skúsiť niečo iné. Hľadať si priateľstvá cez šport, koníčky, nejakú záľubu, ktorú si pestujeme. Občas nás zasvrbí, keď počujeme zvláštne názory. Zvykajme si. To svrbenie je zdravé.

(Poznámka: Ak si prišla iba teraz, pozri sa na koniec tejto stránky a začni výzvu od začiatku. Tempo plnenia úloh závisí od teba.)

Ilustračné foto: Erin Minuskin na Unsplash

  • Cena modulu

    Zadarmo

5.1 Ľahké úlohy

A napíš nám pár slov, čo si myslíš o našej výzve, či si niečo skúsil, či sa ti niečo podarilo, alebo aj nepodarilo. Napíš nám na pdcs@pdcs.sk, alebo na sociálne siete. Nezabudni na #rozpravamsa #akademiadialogu



5.2 Ťažká úloha

  • Ak si našiel takú skupinu ľudí či organizáciu, pridaj sa k nej a staň sa postupne jej aktívnym členom či dobrovoľníkom.


5.3 Bonusové úlohy

  • Zorganizuj diskusiu na dôležité témy vo svojej lokalite. Rieš niečo, čo teba osobne trápi a zožeň ľudí, ktorí sú schopní o tom diskutovať. Môže to byť malinká akcia u teba doma či na lavičke na sídlisku. Môže to byť diskusia o filme, ktorý si spoločne pozriete.
  • Vymysli svoju vlastnú aktivitu, ktorá propaguje dialóg a počúvanie. Napíš nám a my ju zverejníme.


5.4 Ak sa chceš ponoriť hlbšie



Kto pre vás Akadémiu dialógu pripravuje?

Naši partneri

  • Výzva je podporená programom Európskej Únie: The Rights Equality and Citizenship Programme, v rámci projektu  European Observatory of Online Hate
  • Supported by
Výzva: Stojí za to rozprávať sa
  • Môže sa vám ozvať naša Monika?

    Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).

    Prihlásiť sa na odber noviniek
  • Monika Straková - Riaditeľka kancelárie

    Monika Straková

    Riaditeľka kancelárie


    / +421 2 5292 5016