Kresťan, otec, politológ, obchodný konzultant a občiansky aktivista Bálint Szabadkai verí, že porozumenie medzi kresťanmi a LGBT ľuďmi je nielen potrebné, ale aj možné.
Zdieľajte s okolím
Zuza Fialová
16.05.2018 / 2 minúty čítania / prečítané 1114x
Na konferencii Face to Face sme sa s Bálintom o tom rozprávali zoči-voči.
Je reálne viesť dialóg medzi kresťanmi a LGBT skupinami?
Ak máte dvoch ľudí, ktorí sa navzájom rešpektujú, dialóg je vždy možný.
A je to vôbec v súčasnosti dôležité?
Určite áno. V Maďarsku nie je príliš veľa priestoru a príležitostí na to, aby sa tieto dva typy ľudí stretli. Väčšina kresťanov nemá žiadnu osobnú skúsenosť s LGBT ľuďmi, a ak aj majú, nemyslia si, že títo ľudia potrebujú nejaký zvláštny prístup ako skupina, alebo že by si vyžadovali zvláštnu pozornosť v nejakom ohľade. Alebo si myslia, že sa ich to netýka. Na druhej strane, väčšina LGBT ľudí považuje kresťanov za niekoho, kto je mimo ich sveta. Nie sú teda v každodennej komunikácii a prevažne si myslia, že nemôžu byť spojenci. Je veľmi ťažké prelomiť tieto bariéry. Našou hlavnou misiou je sprostredkovať im príležitosť porozprávať sa.
Čo presne robí vaše hnutie?
Máme viacero aktivít, jednou z nich je projekt „živá knižnica“, prístup, ktorý poznáte aj na Slovensku. Snažíme sa predstavovať duchovných, ktorí veria, že podpora LGBT ľudí je v cirkvi potrebná. Potom máme LGBT kresťanov, ktorí sú ochotní podeliť sa o svoje príbehy. Takéto rozhovory sú dôležité najmä pre tých, čo nemajú utvorený názor na LGBT a na to, či by mali byť súčasťou komunity veriacich. Veríme tomu, že keď sa títo ľudia stretnú a vypočujú si niektoré silné príbehy, lepšie pochopia situáciu LGBT ľudí.
Máte nejakú podporu zo strany kňazov?
Našťastie áno. Spolupracujeme s kňazmi katolíckej cirkvi, evanjelickej, kalvínskej. Máme aj podporu malých nových protestantských komunít. Podľa našej skúsenosti s rešpektom sa k tejto veci stavajú iba tí, ktorí majú s ňou nejakú osobnú skúsenosť. To znamená, že sa to týka ich priateľa či členky rodiny, ktorá je LGBT. Hovoriť o zapojení či inklúzii tejto menšiny je veľmi ťažké, ak niekto nič nevie o problémoch, s ktorými žijú. Ak sa ťa nedotkne nejaký konkrétny príbeh, je ťažké pomenovať to ako problém. Preto chceme ľudí scitlivovať, prinášať tieto príbehy. Niektoré z nich sú výnimočné.
My, čo sme založili toto hnutie, Kresťania za gejov, sme všetci heterosexuáli, ale každý má niekoho blízkeho, kto je pre nás dôležitý a kto má zlú skúsenosť, že bol vylúčený, alebo sa s ním zle zaobchádzalo v jeho kresťanskej komunite a to iba pre jeho sexuálnu orientáciu alebo rodovú identitu. To je naše poslanie, prinášať a zdieľať tieto príbehy.
Aké hodnoty je dôležité podporovať a rozvíjať v súčasnosti v maďarskej spoločnosti?
Najviac zo všetkého verím v kresťanské hodnoty. Verím v silu otvoreného srdca. To je nevyhnutné pre akékoľvek partnerstvo, akýkoľvek dialóg. Ak si prečítame Bibliu, pochopíme, že čo robil Kristus, bolo, že si sadol na akúkoľvek lavičku či holú zem a rozprával sa s ľuďmi. Vstrebával, čo mu hovorili, bral ich slová a príbehy vážne. Ak by každý z nás urobil iba toto, myslím, že by sme tu mali oveľa krajší svet.
Komunity
Hodnotové konflikty
Európa
Zuza Fialová
Zuza je odborníčka v oblasti riešenia konfliktov,...
Zobraziť viac >
Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).
Zuza je odborníčka v oblasti riešenia konfliktov, ľudských práv, demokratickej transformácie a medzinárodného rozvoja. Pracovala pre viaceré medzinárodné organizácie (OBSE, NATO), miestne ľudskoprávne či advokačné organizácie, vzdelávacie inštitúcie a štátne orgány na Slovensku i v zahraničí. Jej kariéra výskumníčky, trénerky, a neskôr aj terénnej pracovníčky začala v roku 1992. Zoznam jej odborných publikácií obsahuje viac ako 50 pozícií. Jej kniha Monitorovanie ľudských práv bola vydaná v piatich jazykoch vrátane azerbajdžanského. Pracovala vo viac ako 20 krajinách Európy a Ázie, z toho dva roky prežila v Afganistane.
Magisterský titul zo sociológie získala na Univerzite Komenského v Bratislave (1995). PhD. štúdium absolvovala v Inštitúte politických štúdií Poľskej akadémie vied vo Varšave (1999).
Učí a trénuje dospelých od r. 1997. Vytvorila vzdelávacie kurzy na mieru pre mimovládne organizácie, štátnych úradníkov, či univerzitných študentov v niekoľkých krajinách. V súčasnej dobe pracuje na projektoch súvisiacich s hodnotovými konfliktami, radikalizáciou mládeže a polarizáciou v Európe, jej osobitným záujmom sú sociálne dôsledky klimatickej zmeny. Sporadicky prednáša a trénuje na viacerých fakultách slovenských vysokých škôl.
Výzva na predloženie malých grantov
Máte nápad, ako pripraviť stratégiu na dosiahnutie pozitívnej zmeny na miestnej úrovni tak, aby vaše aktivity spájali, boli konštruktívne a participatívne? Rozmýšľate nad prepájaním komunít, kultivovaním dialógu offline aj online, či o tom, ako posilniť dobrovoľníctvo? Podajte svoj projekt. Viac informácií nájdete v tomto článku.
Získali sme cenu SDGs
Cenu sme získali za dlhodobú snahu o budovanie demokratického dialógu na všetkých úrovniach naprieč sektormi a boj proti polarizácii spoločnosti. ĎAKUJEME.