ONLINE: Ako sa nehádať o klimatickej kríze

Prečo vzťah prírody a človeka vyvoláva konflikty? Prečo sa zaryto vieme hádať o populácii vlka, aj keď sme v živote žiadneho nestretli? Čím to je, že zeleň v meste, parkovacia politika, či status národných parkov dokážu vyvolať toľko vášní? Je to tým, že konflikty vzťahu človeka a prírody ležia v nás hlbšie, než si niekedy uvedomujeme.


 • Dátum konania

  22.02.2022 - 22.02.2022

 • Miesto konania

  Online Zoom platforma

 • Cena kurzu

  75.00€
  Zlavy na kurzy

ONLINE: Ako sa nehádať o klimatickej kríze

Kurz je venovaný reflexii nášho vzťahu k prírode a hodnotám, ktoré nám môžu pomôcť zvládať rôzne spoločenské krízy. Voľne nadväzuje na kurz Bez odpadu v hlave. Zameriava sa na schopnosť dialógu s ľuďmi iného hodnotového zamerania a na hľadanie prienikov aj tam, kde zdanlivo žiadne neexistujú. Prepája témy prírody a riešenia konfliktov.

Kurz je určený všetkým tým, ktorí sa vo svojej práci či voľnočasových aktivitách zameriavajú na riešenia, ktoré zasahujú prírodu, človeka, spoločnosť a ich vzťahy. Môže to byť úprava verejného priestoru, ochrana prírody, využívanie prírodných zdrojov, nakladanie s odpadmi, alebo rôzne tovary či služby, ktoré ovplyvňujú spoločnosť aj prírodu (napr. doprava). Cieľom je ponúknuť metodiku, ako sa o hodnotovo podložených témach rozprávať bez polarizácie či bojovného naratívu, ako hľadať priestor pre rozhovor, vzájomné počúvanie, či dohodu.


Tematické okruhy kurzu:

 • Kríza planéty, spoločnosti jednotlivca – čo majú spoločné a prečo je dobré teraz o tom uvažovať.
 • Rôzne typy vzťahu človeka, prírody a spoločnosti a hodnotové nastavenia z nich vyplývajúce – ako s tým pracovať pri konkrétnych problémoch.
 • Dilema kolektívnej vs individuálnej zodpovednosti: čo má riešiť štát, čo súkromný sektor, a čo každý sám – ako s tým pracovať.
 • Prepojenia prírodných a sociálnych kríz – ako rozšíriť optiku a transformovať možné konflikty.
 • Precvičovanie dialógu a hľadanie prienikov rôznych perspektív.

Pozor! Tento kurz nie je návodom ako recyklovať, praktizovať zero-waste, minimalizmus, slow-fashion, či iný trendy štýl. Je zameraný na reflexiu hodnôt a na hľadanie dialógu v ťažkých témach rôznych kríz.


Online kurz obsahuje:

 • Online tréning v reálnom čase s diskusiou, cvičeniami, grafickými úlohami a online hrami cez platformu zoom v dĺžke 4 hod;
 • Obsiahly zoznam literatúry a odkazov k téme kurzu, ako aj autorské písomné materiály v rozsahu najmenej 30 strán;
 • Doplnkové videoprednášky s cvičeniami v rozsahu viac ako 60 min.
 • Certifikát pre úspešné absolventky a úspešných absolventov.


Ako to bude prebiehať:

Kurz sa koná online od 9:00 do 13:00 hod. 

Prihláseným účastníkom pošleme vopred link, cez ktorý sa pripoja na online Zoom stretnutie.

V priebehu online stretnutia budeme diskutovať, pracovať s virtuálnou tabuľou a užívať si spoločnosť ľudí, ktorí majú chuť sa pýtať a zamýšľať. Kurz nevyžaduje osobitnú znalosť online nástrojov! Jediné, čo potrebujete, je wifi pripojenie z miesta, kde sa nachádzate a zariadenie s kamerou (počítač, tablet, mobil).


Ešte stále váhate, či je kurz pre vás? Prečítajte si trojdielnu sériu Prečo sa hádame kvôli klimatickej zmene.  

Prečo sa hádame kvôli klimatickej zmene. Časť prvá: Hľadanie vinníka a panský či pokorný vzťah k prírode.

Prečo sa hádame kvôli klimatickej zmene. Časť druhá: Môže nás zachrániť ničnerobenie?

Prečo sa hádame kvôli klimatickej zmene. Časť tretia: Budú lietať triesky?


Kto vás kurzom prevedie?

Zúčastnili ste sa kurzu?

Máme pre vás pripravené materiály na stiahnutie. Stačí zadať heslo a získate prístup k všetkým materiálom, ktoré sme pre vás pripravili.

Súvisiace články

 • Môže sa vám ozvať naša Monika?

  Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).

  Prihlásiť sa na odber noviniek
 • Monika Straková - Riaditeľka kancelárie

  Monika Straková

  Riaditeľka kancelárie


  / +421 2 5292 5016