De-polarizácia: Ako premosťovať rozdelené komunity

V hodnotovo rozdelených skupinách a komunitách sa nám väčšinou nedarí nachádzať konsenzus. Organizovať a viesť dialóg v skupinách, ktoré stoja proti sebe, je mimoriadne ťažké – technicky a v prekonávaní pocitov krívd, nepochopenia. Napriek tomu je to mimoriadne potrebné. Hlavnou témou kurzu sú postupy zamerané na depolarizáciu a nachádzanie konsenzu.


 • Dátum konania

  Na objednávku

  Čas konania

  9:00 - 17:00

 • Miesto konania

  Online / PDCS, Štúrova 13, Bratislava, 3. poschodie

 • Cena kurzu

  135.00€
  Zlavy na kurzy

De-polarizácia: Ako premosťovať rozdelené komunity

V kurze sa venujeme pojmovému vyjasneniu, čo je polarizácia, depolarizácia, budovanie konsenzu, diskusné postupy pre strety názorovo protichodných alebo nekomunikujúcich skupín (napr. ľudia s iným kultúrnym pozadím, ľudia rôznych generácií, liberáli a konzervatívci, ľavičiari a pravičiari, zástancovia otvorenej a zatvorenej spoločnosti, starousadlíci vs. novoprišelci a obrancovia globálnych a lokálnych hodnôt, skupiny, ktoré sa orientujú na budúcnosť vs. skupiny, ktoré sa orientujú na hodnoty minulosti, ap.).

Začneme poznatkami o tom, ako vyzerajú procesy polarizácie a depolarizácie (koncepcia Barta Bransma), pomenujeme polarizačné roly (pusher, joiner, silent, bridger, scapegoat) a zvlášť sa zameriame na rolu „premosťovačov“ v procesoch eskalácie napätia a hodnotovej polarizácie. Pomocou video-ukážok si vysvetlíme a budeme analyzovať vybrané prípadové štúdie o práci v rozdelených komunitách.

Prostredníctvom rozboru videí a prehrávania rolových situácii si vyskúšame, ako postupovať v dialógu predstaviteľov rozdelených komunít. Ukážeme si postupy v prípade metód „vyjednávacích tímov“, komunikácie prostredníctvom úlohových skupín a komunikácie v prípade tzv. „konferenčného modelu“ pri prekonávaní rozporov v komunitách. Vyskúšame si, ako pripraviť programy pre prácu v hodnotovo rozdelených komunitách.

Účastníci kurzu získajú certifikát, elektronické materiály k téme (vo formáte PDF), ako aj písomné materiály k cvičeniam a zoznam odporúčanej literatúry.


Vypočujte si podcast na tému polarizácie s lektorom kurzu Dušanom Ondruškom alebo si prečítajte nižšie uvedené blogy v tejto téme: 


Kto vás kurzom prevedie?

Zúčastnili ste sa kurzu?

Máme pre vás pripravené materiály na stiahnutie. Stačí zadať heslo a získate prístup k všetkým materiálom, ktoré sme pre vás pripravili.

Súvisiace články

 • Môže sa vám ozvať naša Monika?

  Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).

  Prihlásiť sa na odber noviniek
 • Monika Straková - Riaditeľka kancelárie

  Monika Straková

  Riaditeľka kancelárie


  / +421 2 5292 5016