Trápia vás správy o stave klímy a životného prostredia a cítite sa stratení v tom, čo konkrétne vy môžete s tým urobiť? Máte pocit, že tlak toho, čo by sa malo a čo sa musí robiť je príliš silný a že sa strácate v „zaručených návodoch“ ako žiť? Nie ste si istí, či váš životný štýl vyhovuje vašej budúcnosti aj životnému prostrediu, v ktorom žijete? Hľadáte cestu, ako žiť v súlade so svojím presvedčením a zároveň sa nestať otrokom ďalšej módnej vlny? Vynovený kurz vám pomôže upratať si hodnoty a priority, dá vám nástroje na kritické čítanie správ o stave klímy a životného prostredia a zároveň vám ponúkne spôsoby, ako hľadať odpovede aj v kríze bez paniky a frustrácie. Pre seba, ale aj pre firmu či organizáciu, kde pracujete.
Kurz ponúka reflexiu individuálnych životných štýlov a stratégií, ktoré majú vzťah k životnému prostrediu a riešeniam klimatickej krízy (napr. zero waste, minimalizmus, klimatický aktivizmus, slow fashion, dobrovoľná skromnosť, apod.). Ukážeme si, aké hodnoty sa skrývajú v jednotlivých stratégiách, aké sú ich užitočné prvky a kde sú úskalia pre jednotlivca, ale aj pre organizácie či spoločnosť. Pozrieme sa na manipuláciu (greenwashing) zo strany firiem aj rôznych verejných či medzinárodných organizácií. Ukážeme si, aké naratívy ovplyvňujú náš vzťah k spotrebe, životnému prostrediu, či k iným ľuďom v našom okolí.
Pozor! Tento kurz nie je návodom ako recyklovať, praktizovať zero-waste či iný trendy štýl. Je zameraný na reflexiu hodnôt, ktoré sa za jednotlivými životnými štýlmi skrývajú, a na hľadanie vlastnej cesty k dobrovoľnej skromnosti. Kurz je postavený na zážitkových metódach a cvičeniach spojených s diskusiou. Minimálny počet na otvorenie kurzu je 5 účastníkov.
Čomu sa budeme venovať:
Analýza dôvodov, prečo meniť životný štýl (či štýl vnútorného fungovania organizácie) vzhľadom na klímu či životné prostredie.
Zahltenie a rôzne stratégie úniku – ich klady a zápory: minimalizmus, experiencializmus, zero waste, dobrovoľná skromnosť, pomalé hnutia, klimatický aktivizmus, popieranie, klimatická úzkosť apod.
Ako porozumieť rôznym meraniam dopadu na životné prostredie (uhlíková stopa, emisie CO2, materiálová stopa, apod.) a ako ich využiť vo vlastnom rozhodovaní.
Kolektívna a individuálna zodpovednosť: kde mám konať ja a kde to mám žiadať od firiem, štátu, samosprávy...?
Kampane a ako im rozumieť: Nástroj na rozoznanie „zeleného klamstva“ (greenwashingu) a ako sami doň nespadnúť, keď pripravujeme svoje produkty/politiky/služby
Klíma a „zdravý rozum“ – ako sa posúva naša predstava o správnom živote? Otvorené otázky do budúcnosti a „mapa“ na hľadanie odpovedí.
Účastníci si počas kurzu vytvoria svoj individuálny plán každodenných zmien postavený na reflexii dopadov svojho životného štýlu na prírodu a spoločnosť. Obdržia obsiahly zoznam literatúry a odkazov k téme kurzu, ako aj autorské písomné materiály v rozsahu najmenej 20 strán. Na konci kurzu dostanú certifikát.
Vypočujte si náš podcast na tému klimatickej zmeny a krízy s lektorkou kurzu Zuzou Fialovou.
Som spokojný, prídem aj inokedy. Ďakujem, stretol som tu skvelých ľudí.
Martin
Zaujímavá prednáška, nielen o ekológii a udrzateľnom rozvoji a čerpaní zdrojov, ale aj z pohľadu ľudskej psychiky.
účastník workshopu Bez odpadu v hlave aj v koši
Výborný interaktívny worshop, Zuzana. Ponúkli ste zaujímavé myšlienky, podnety na zamyslenie a ukázali aj možné cesty. Workshop mal spád, video malo jasné posolstvo, zapojili ste nás do zmysluplných aktivít. Ponúkli ste súvilosti a premýšlanie o tom, ako žijeme a čo potrebujeme, aby sme boli štastní. Oslovil ma obsah worshopu aj spôsob prezentácie, vďaka Zuzana. Verím, že sa čoraz viac ludí zamyslí nad témami, ktoré rozoberáte a príde na Vaše semináre.
Moja teta, Viedenčanka do špiku kosti, často spomína na zážitok z leta 1988, keď som ja, pubertiačka...
hodnotové konflikty
otvorené kurzy
Môže sa vám ozvať naša Monika?
Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).
Radi by ste sa zúčastnili viacerých kurzov naraz? Alebo ste dobrovoľníkom, učiteľom či študentom? Využite našu ponuku zliav a štipendií.
-10%
ak ste sa zúčastnili nášho kurzu za plnú sumu, máte nárok na zľavu 10% z ceny ďalšieho objednaného kurzu v tomto alebo nasledujúcom kalendárnom roku
-15%
ak sa prihlásite na 3 kurzy súčasne ALEBO ak sa na kurz prihlásite v počte 3 a viac účastníkov z jednej organizácie
-25%
ak pracujete dobrovoľne pre neziskovú/mimovládnu organizáciu
Štipendium (maximálne -30% z ceny kurzu)
o štipendium si môžete požiadať, ak ste učiteľ/-ka, študent/-tka, ak pracujete pre neziskovú organizáciu. Viac informácií k získaniu štipendia nájdete v objednávke kurzu.
Zuza je odborníčka v oblasti riešenia konfliktov, ľudských práv, demokratickej transformácie a medzinárodného rozvoja. Pracovala pre viaceré medzinárodné organizácie (OBSE, NATO), miestne ľudskoprávne či advokačné organizácie, vzdelávacie inštitúcie a štátne orgány na Slovensku i v zahraničí. Jej kariéra výskumníčky, trénerky, a neskôr aj terénnej pracovníčky začala v roku 1992. Zoznam jej odborných publikácií obsahuje viac ako 50 pozícií. Jej kniha Monitorovanie ľudských práv bola vydaná v piatich jazykoch vrátane azerbajdžanského. Pracovala vo viac ako 20 krajinách Európy a Ázie, z toho dva roky prežila v Afganistane.
Magisterský titul zo sociológie získala na Univerzite Komenského v Bratislave (1995). PhD. štúdium absolvovala v Inštitúte politických štúdií Poľskej akadémie vied vo Varšave (1999).
Učí a trénuje dospelých od r. 1997. Vytvorila vzdelávacie kurzy na mieru pre mimovládne organizácie, štátnych úradníkov, či univerzitných študentov v niekoľkých krajinách. V súčasnej dobe pracuje na projektoch súvisiacich s hodnotovými konfliktami, radikalizáciou mládeže a polarizáciou v Európe, jej osobitným záujmom sú sociálne dôsledky klimatickej zmeny. Sporadicky prednáša a trénuje na viacerých fakultách slovenských vysokých škôl.
Vydali sme správu z občianskeho zhromaždenia
Viac o správe "Čo má mesto Trnava urobiť do roku 2030, aby sa pripravilo na zmenu klímy. Správa z občianskeho zhromaždenia."