Bez odpadu v hlave 2.0

Trápia vás správy o stave klímy a životného prostredia a cítite sa stratení v tom, čo konkrétne vy môžete s tým urobiť? Máte pocit, že tlak toho, čo by sa malo a čo sa musí robiť je príliš silný a že sa strácate v „zaručených návodoch“ ako žiť? Nie ste si istí, či váš životný štýl vyhovuje vašej budúcnosti aj životnému prostrediu, v ktorom žijete? Hľadáte cestu, ako žiť v súlade so svojím presvedčením a zároveň sa nestať otrokom ďalšej módnej vlny? Vynovený kurz vám pomôže upratať si hodnoty a priority, dá vám nástroje na kritické čítanie správ o stave klímy a životného prostredia a zároveň vám ponúkne spôsoby, ako hľadať odpovede aj v kríze bez paniky a frustrácie. Pre seba, ale aj pre firmu či organizáciu, kde pracujete.


 • Dátum konania

  06.06.2023 - 06.06.2023

  Čas konania

  9:00 - 17:00

 • Miesto konania

  PDCS, Štúrova 13, Bratislava, 3. poschodie

 • Cena kurzu

  95.00€
  Zlavy na kurzy

Bez odpadu v hlave 2.0

Kurz ponúka reflexiu individuálnych životných štýlov a stratégií, ktoré majú vzťah k životnému prostrediu a riešeniam klimatickej krízy (napr. zero waste, minimalizmus, klimatický aktivizmus, slow fashion, dobrovoľná skromnosť, apod.). Ukážeme si, aké hodnoty sa skrývajú v jednotlivých stratégiách, aké sú ich užitočné prvky a kde sú úskalia pre jednotlivca, ale aj pre organizácie či spoločnosť. Pozrieme sa na manipuláciu (greenwashing) zo strany firiem aj rôznych verejných či medzinárodných organizácií. Ukážeme si, aké naratívy ovplyvňujú náš vzťah k spotrebe, životnému prostrediu, či k iným ľuďom v našom okolí.

Pozor! Tento kurz nie je návodom ako recyklovať, praktizovať zero-waste či iný trendy štýl. Je zameraný na reflexiu hodnôt, ktoré sa za jednotlivými životnými štýlmi skrývajú, a na hľadanie vlastnej cesty k dobrovoľnej skromnosti. Kurz je postavený na zážitkových metódach a cvičeniach spojených s diskusiou. Minimálny počet na otvorenie kurzu je 5 účastníkov.

Čomu sa budeme venovať:

 • Analýza dôvodov, prečo meniť životný štýl (či štýl vnútorného fungovania organizácie) vzhľadom na klímu či životné prostredie.
 • Zahltenie a rôzne stratégie úniku – ich klady a zápory: minimalizmus, experiencializmus, zero waste, dobrovoľná skromnosť, pomalé hnutia, klimatický aktivizmus, popieranie, klimatická úzkosť apod.
 • Ako porozumieť rôznym meraniam dopadu na životné prostredie (uhlíková stopa, emisie CO2, materiálová stopa, apod.) a ako ich využiť vo vlastnom rozhodovaní.
 • Kolektívna a individuálna zodpovednosť: kde mám konať ja a kde to mám žiadať od firiem, štátu, samosprávy...?
 • Kampane a ako im rozumieť: Nástroj na rozoznanie „zeleného klamstva“ (greenwashingu) a ako sami doň nespadnúť, keď pripravujeme svoje produkty/politiky/služby
 • Klíma a „zdravý rozum“ – ako sa posúva naša predstava o správnom živote? Otvorené otázky do budúcnosti a „mapa“ na hľadanie odpovedí.

Účastníci si počas kurzu vytvoria svoj individuálny plán každodenných zmien postavený na reflexii dopadov svojho životného štýlu na prírodu a spoločnosť. Obdržia obsiahly zoznam literatúry a odkazov k téme kurzu, ako aj autorské písomné materiály v rozsahu najmenej 20 strán. Na konci kurzu dostanú certifikát.

Vypočujte si náš podcast na tému klimatickej zmeny a krízy s lektorkou kurzu Zuzou Fialovou.  

Videá k téme


Kto vás kurzom prevedie?

Zúčastnili ste sa kurzu?

Máme pre vás pripravené materiály na stiahnutie. Stačí zadať heslo a získate prístup k všetkým materiálom, ktoré sme pre vás pripravili.

Súvisiace články

 • Môže sa vám ozvať naša Monika?

  Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).

  Prihlásiť sa na odber noviniek
 • Monika Straková - Riaditeľka kancelárie

  Monika Straková

  Riaditeľka kancelárie


  / +421 2 5292 5016