Bez odpadu v hlave aj v koši

Kurz vieme pripraviť na mieru pre váš tím/ pracovisko, online aj prezenčne.

Kurz je venovaný reflexii konzumerizmu a nakladania s odpadmi. Mal by ponúknuť praktické nástroje na to, aby sme boli schopní analyzovať a prípadne pozmeniť svoje spotrebiteľské správanie. Budeme nachádzať pôžitok v nenakupovaní a rozmýšľaní o živote tak, aby sme nespadli do odmietania pokroku a civilizácie, ale zároveň sa pokúšali oslobodiť od tlakov, ktoré na nás konzumné nastavenie spoločnosti vytvára.


 • Dátum konania

  Na objednávku

 • Miesto konania

  Zoom / PDCS, Štúrova 13, Bratislava, 3. poschodie

 • Cena kurzu

  95.00€
  Zlavy na kurzy

Bez odpadu v hlave aj v koši

Neobmedzíme sa len na konzumerizmus v nakupovaní, ale pozrieme sa aj na to, ako sa premieta do medziľudských vzťahov či spoločenských väzieb. Cieľom je hľadanie rovnováhy medzi globálnou zodpovednosťou za klímu a prírodu na jednej strane, a životnou spokojnosťou na strane druhej. Ak vám záleží na prírode, ale aj ľuďoch okolo vás, trápia vás správy o stave sveta a nechcete sa z toho zblázniť, tento kurz je presne pre vás.

Pozor! Tento kurz nie je návodom ako recyklovať, praktizovať zero-waste či iný trendy štýl. Je zameraný na reflexiu hodnôt, ktoré sa za jednotlivými životnými štýlmi skrývajú, a na hľadanie vlastnej cesty k dobrovoľnej skromnosti. Kurz je postavený na zážitkových metódach a cvičeniach spojených s diskusiou. Minimálny počet na otvorenie kurzu je 6 účastníkov.

Tematické okruhy kurzu:

 • Odpady ako naša stopa na planéte – analýza toho, čo, koľko a prečo vyhadzujeme; Slovensko a EÚ v porovnaní so zvyškom sveta; moje odpady a čo s tým.
 • Zahltenie vecami a rôzne stratégie úniku – ich klady a zápory: minimalizmus, experiencializmus, zero waste, dobrovoľná skromnosť.
 • Klimatická zmena, kolektívna a individuálna zodpovednosť: uhlíková stopa – rôzne metodiky a ich obmedzenia; čo môžeme/vieme urobiť?
 • Klíma a „zdravý rozum“ – ako sa posúva naša predstava o správnom živote?

Účastníci si počas kurzu vytvoria svoj individuálny plán každodenných zmien postavený na reflexii svojej uhlíkovej stopy či iných dopadov svojho životného štýlu na prírodu a spoločnosť. Obdržia obsiahly zoznam literatúry a odkazov k téme kurzu, ako aj autorské písomné materiály v rozsahu najmenej 20 strán. Na konci kurzu dostanú certifikát.

Kurz vieme pripraviť online aj prezenčne. Online verzia kurzu je v trvaní 4h v čase od 9:00 do 13:00 alebo podľa dohody. Prezenčná verzia kurzu: jednodňový kurz v priestoroch PDCS, Štúrova 13, Bratislava. Kurz si môžete objednať pre svojich zamestnancov/ pracovníkov na mieru. Stačí nám napísať na monika@pdcs.sk.

Vypočujte si náš podcast na tému klimatickej zmeny a krízy s lektorkou kurzu Zuzou Fialovou.  


Videá k téme


Kto vás kurzom prevedie?

Zúčastnili ste sa kurzu?

Máme pre vás pripravené materiály na stiahnutie. Stačí zadať heslo a získate prístup k všetkým materiálom, ktoré sme pre vás pripravili.

Súvisiace články

 • Môže sa vám ozvať naša Monika?

  Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).

  Prihlásiť sa na odber noviniek
 • Monika Straková - Riaditeľka kancelárie

  Monika Straková

  Riaditeľka kancelárie


  / +421 2 5292 5016