Radikalizácia a deradikalizácia – ako postupovať

V posledných rokoch si nevieme dať rady s narastajúcimi prejavmi násilia a extrémizmu u mládeže, ale aj v dospelom veku. Chystáme programy prevencie a nie vždy plne rozumieme príčinám a skúsenostiam na Slovensku aj v iných krajinách. Hrozí nám na Slovensku nový typ antiliberálneho myslenia? Hrozí nárast násilia a rozmach paramilitárnych skupín? Čo proti tomu môžeme robiť?


 • Dátum konania

  Na objednávku

 • Miesto konania

  PDCS, Štúrova 13, Bratislava, 3. poschodie

 • Cena kurzu

  70.00€
  Zlavy na kurzy

Radikalizácia a deradikalizácia – ako postupovať

V kurze sa venujeme pojmovému vyjasneniu (čo je extrémizmus, radikalizácia, deradikalizácia a disengagement), porozumeniu prečo dochádza k radikalizácii – na Slovensku i vo svete, poznatkom o tom, ako vyzerá proces radikalizácie (teória 6 stupňov radikalizačného schodiska podľa Fathaliho Moghadama).

Pomocou video-ukážok si vysvetlíme, aké sú špecifická pri ľavicovej radikalizácii, pravicovej radikalizácii, náboženskej radikalizácii (analýza príkladov radikalizačného procesu – aj s videami - na príkladoch rozhovorov s bývalými extrémistami, ktorých sme stretli -Tom Olsen, Christian Picciolini, Jessie Morton a ďalší).

Objasníme si, ako vzniká a ako sa prejavuje fanatizmus a fundamentalistické myslenie a aké sú psychologické aspekty podmieňujúce radikalizáciu (javy „my a oni“/ in group-out group, myslenie „black-and-white“, zmeny postojov na princíp „all-or-nothing“...). Ujasníme si, čo možno robiť v prevencii takýchto javov na Slovensku.

Prostredníctvom rozboru videí a prehrávania rolových situácii si vyskúšame, ako postupovať s jednotlivcami i skupinami v konfrontačných rozhovoroch a tiež ako pripravovať programy prevencie radikalizácie mládeže.

Tento kurz lektorsky zabezpečuje Dušan Ondrušek. V časti programu s cvičením prispeje ako hosť tréner Lukáš Zorád.

Účastníci kurzu získajú certifikát, elektronické materiály k téme (vo formáte PDF), ako aj písomné materiály k cvičeniam a zoznam odporúčanej literatúry.


Kto vás kurzom prevedie?

Zúčastnili ste sa kurzu?

Máme pre vás pripravené materiály na stiahnutie. Stačí zadať heslo a získate prístup k všetkým materiálom, ktoré sme pre vás pripravili.

Súvisiace články

 • Môže sa vám ozvať naša Monika?

  Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).

  Prihlásiť sa na odber noviniek
 • Monika Straková - Office manažérka

  Monika Straková

  Office manažérka


  / +421 2 5292 5016