Yahoo boys a ďalšie klebety z ciest

Yahoo boys a ďalšie klebety z ciest

Keď sa povie „klebety“, zvyčajne si predstavíme povrchné historky o viac či menej známych ľuďoch, ktorých sú plné časopisy, malomestské kaderníctva či lesklé kaviarne v nákupných centrách. Dušanove klebety vlastne vôbec nie sú klebetami. Sú to citlivé smutno-smiešne útržky príbehov o ľuďoch, ktorí sa ocitli niekde na hraniciach. Či už sú to absurdne rozmnožené etnické hranice na Balkáne, hranice rešpektu k ľudskej dôstojnosti v Bielorusku, náboženské hranice boja o život v Iraku, alebo len hranice chápania nespravodlivosti kdekoľvek na svete.

 • Dostupné verzie

Viac o knihe

.... A na vrchole bolo vidieť celú Mitrovicu aj s okolím. Aj z tej výšky bolo cítiť, že v meste je život, ale nebolo jasné, ktorá časť je srbská a ktorá albánska. Zhora všetko splývalo a bolo to jedno. Škoda, že tam nebolo ani nohy. Keby sme sa z tej výšky dívali častejšie, možno by sme tam nevideli dve mestá, ale jedno...

Klebety z Kosova


....Na pódium vyšlo sedem postarších žien. Ak by niekto chcel vybrať typy, ktoré sa vizuálne najmenej hodia na flamenco, vybral by si presne takto. Vlasy mali vyčesané dohora, na boku hlavy biele kvety, v ušiach obrovské biele oringle z plastu. Spustilo sa gitarové flamenco a ony začali tancovať. Dupali. Silno. Občas aj súčasne. Flamencovsky lúskali prstami, klopali podpätkami, točili bokmi a pri pohadzovaní dlhými sukňami bolo na sekundu vidieť biele vychudnuté alebo aj macaté celulitídové stehná, natriasajúce sa bruchá a trhané pohyby. A súčasne v očiach a na lícach bola energia a radosť a snaha a drajv. Snažil som sa pochopiť, čo sa to tu deje – nie, nemohol to byť obyčajný tanečný krúžok, kde cvičiteľka predvádza, čo nacvičila so ženami, ktoré si len tak chodia zatancovať. Tušil som správne. Tanečnica flamenca Ana Maria Ruiz vedie tzv. flamencoterapiu. Flamencoterapia je určená pre ľudí s depresiou, ľudí trpiacich samotou, Alzheimerom a stareckou demenciou. Nutnosť pamätať si kroky udržuje čulú myseľ. Správne držanie tela posilňuje chrbticu a panvové svalstvo, čo pomáha pri problémoch s nervami a s inkontinenciou. Granada ponúka rôzne typy flamenca – originálne cigánske flamenco, ľudí z flamencovských akadémií, komercionalizované flamenco… Toto alzheimerovské flamenco malo najväčšiu šťavu. Možno sa k nemu raz prepracujem. Ak k tomu dôjde, rád by som v tom čase o tom ešte vedel.

Klebety z Granady


Ako nás citovať

ONDRUŠEK, Dušan. 2017. Yahoo boys a ďalšie klebety z ciest. Bratislava: PDCS, 2017. 220 s. ISBN 978-80-895563-45-6.

 • Dostupné verzie

 • Môže sa vám ozvať naša Monika?

  Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).

  Prihlásiť sa na odber noviniek
 • Monika Straková - Riaditeľka kancelárie

  Monika Straková

  Riaditeľka kancelárie


  / +421 2 5292 5016