Sop Sum Sum

Sop Sum Sum

Mám sťastie, že mám prácu, ktorá mi umožňuje stretnúť ľudí rôznych kultúr. V pokojných aj nepokojných krajinách, ľudí, ktori o svoj život musia každodenne bojovať, aj tých, ktorí si ho môzu vychutnávať. Keď som začal častejšie cestovať, mal som pocit, že o tom, čo ma prekvapuje, nadchýna, ako aj o svojom občasnom zhnusení, neistotách by som mal povedať kolegom v práci. Začal som ich bombardovať mailami, ktoré boli niečim medzi správou zo služobnej cesty, náhodným pozorovaním, cestopisným či denníkovým zápisom. 

 • Dostupné verzie

Viac o knihe

A keďže šlo len o neodborné, neoverené dojmológie, začal som ich volať klebetami. Klebety môzu aj ublížiť, ale snažím sa, aby si zápisky všímali skôr niečo, čo poteší. Pred štyrmi rokmi vznikla z nich knižka S tekvicou priviazanou o nohu..., a keďže klebety pribúdali, zrodilo sa aj toto pokračovanie. Pri pozorovaní a písaní o ľuďoch v iných krajinách, mám pocit, že nepochopenie a konflikty vznikajú aj preto, lebo o sebe tak málo vieme. O sebe navzájom, aj o sebe samých. Dušan Ondrušek

„... zakrútil som kľukou a škatuľka začala vrčať, akoby som krútil pedálmi na bicykli. Pozornosť okolosediacich sa uprela na nás. Obzeralo si nás šesť párov očí bohatej arabskej rodiny, pestro oblečení Afričania, blonďavá západoeurópska rodinka s pubertálnou dcérou. Uistili sa, že tým smiešnym pohybom neodpaľujeme bombu a prestali nás sledovať. No vedľa sediacemu Angličanovi to nedalo: „Kde ste tú podivuhodnosť zohnali?“ pokynul na mňa. A Kaja, že také sa predáva na Slovensku.“ - Úryvok z kapitoly Klebety z Afganistanu.


Ako nás citovať

ONDRUŠEK, Dušan. 2009. Sop Sum Sum. Bratislava: PDCS, 2009. 206 s. ISBN 978-80-969431-9-7.

 • Dostupné verzie

 • Môže sa vám ozvať naša Monika?

  Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).

  Prihlásiť sa na odber noviniek
 • Monika Straková - Riaditeľka kancelárie

  Monika Straková

  Riaditeľka kancelárie


  / +421 2 5292 5016