Sila miest

Projekt (2021 - 2022) bol zameraný na školenie a mentoring predstaviteľov štátnej správy alebo samosprávy a lídrov občianskej spoločnosti v Slovenskej republike a Českej republike v oblasti osvedčených postupov na prevenciu a boj proti rasovo/etnicky motivovanému násilnému extrémizmu. Cieľovú skupinu projektu tvoril mix zástupcov orgánov činných v trestnom konaní (miestna polícia), zástupcov miestnych samospráv a zástupcov občianskej spoločnosti z 5 slovenských krajov (Trnavský, Nitriansky, Banskobystrický, Žilinský a Košický) a Brna z Českej republiky. 

Sila miest

Súčasťou projektu boli nasledujúce aktivity:  

  • Šesť online seminárov s inšpiratívnymi ľuďmi z USA a Európy, ktorí majú bohaté skúsenosti s preventívnou prácou a realizáciou rôznych stratégií, ako aj s odborníkmi z praxe, ktorí sa venujú neformálnym aktivitám s mládežou na úrovni miest.  

  • Dvojdňový online seminár o osvedčených postupoch v oblasti boja proti násilnému extrémizmu a jeho prevencie (21. - 22. októbra 2021); cieľom seminára bolo predstaviť základné princípy osvedčených postupov v oblasti boja proti násilnému extrémizmu a jeho prevencie a poskytnúť inšpiráciu pre vlastné aktivity účastníkov v ich mestách/obciach atď. 

  • Diskusie s účastníkmi workshopu pred a po skončení workshopu (celkovo dve); diskusia prostredníctvom webinára s cieľom pochopiť motivácie a očakávania účastníkov, aby bol workshop prispôsobený ich potrebám. Aj po skončení workshopu bolo dôležité zostať v kontakte so zainteresovanými účastníkmi a usporiadanie poworkshopového webinára na prediskutovanie následných nápadov. 

  • Vydanie a monitorovanie dvoch malých grantov vo výške približne 2 x 3 750 USD (spolu 7 500 USD), ktoré boli udelené účastníkom workshopu na realizáciu kampaní na zvyšovanie povedomia/vysielanie opozitného odkazu o rasovo/etnicky motivovanom násilnom extrémizme; z nápadov účastníkov workshopu boli vybrané a vydané dva najlepšie návrhy. 

  • Štvordňová návšteva vybraných miest/obcí a ich projektov/aktivít pracovníkmi siete Strong Cities Network v Slovenskej republike po skončení workshopu

  • Spiatočná cesta pre maximálne 10 účastníkov workshopu na návštevu Spojených štátov amerických na jar 2022 v rámci výmenného pobytu ministerstva zahraničných vecí; 10 účastníkov workshopu navštívilo úspešné projekty a osvedčené postupy aplikované sieťou Silné mestá v Spojených štátoch amerických s cieľom získať ďalšie skúsenosti s implementáciou programu.  

  • Poskytnutie poradenstva predstaviteľom miestnej a štátnej správy v Slovenskej republike v oblasti riešenia násilných extrémistických správ na internete. V rámci konzultácií partneri projektu poskytovali účastníkom projektu rady, ako reagovať na násilné správy online.  

  • Program Peer to Peer v spolupráci so Slovenskou univerzitou a partnermi EdVenture: V rámci tejto aktivity skupina vysokoškolských študentov vypracovala aktivitu podľa vlastného výberu, ktorej cieľom bolo predchádzať násilnému extrémizmu na Slovensku. Mohlo ísť o kampaň alebo vzdelávacie aktivity a pod.  

Hľadáte projektového partnera?

Ak potrebujete spoľahlivého projektového partnera, kontaktujte nás. Radi sa s vami o Vašom projektovom návrhu a možnom zapojení PDCS porozprávame.

Projektové aktivity

  • 29.4.2021 od 9:00 do 10:30 Úvodné stretnutie - predstavenie programu, vzájomné spoznávanie sa, očakávania 

    18.5.2021 od 15:00 do 17:00 PVE programy so zameraním na rodinné intervencie so Shannon Foley Martinez (USA) 

    27.5.2021 od 14:00 do 17:00 Ako hovoriť so svojím nepriateľom s Darylom Davisom (USA) 

    3.6.2021 od 13:00, Práca s mládežou s Karin Andrášikovou (Slovensko) 

    Máj 2021: Prípad Kumanovo (Severné Macedónsko) o opatreniach sekundárnej prevencie na úrovni mesta 

    10.6.2021 od 13:00 do 15:00 Miestne programy PVE - príklad Arhusu s Cliffordom Phillipsom (Dánsko) 

    21.-22. Október 2021: Dvojdňový medzinárodný workshop v Bratislave 


    Záznam z diskusie medzi Darylom Davisom a Stanom Danielom 


Projektoví partneri

  • Strong Cities Network

    Strong Cities Network

  • Centrum pre výskum etnicity a kultúry CVEK

    Centrum pre výskum etnicity a kultúry CVEK

  • EdVenture Partners

    EdVenture Partners

Donori

  • Projekt je podporovaný Veľvyslanectvom USA v Bratislave

    Projekt je podporovaný Veľvyslanectvom USA v Bratislave

Konzultanti

  • Môže sa vám ozvať naša Monika?

    Ak chcete mať čerstvé informácie o našich lunchseminároch, otvorených kurzoch, konferenciách, či vzdelávacích olovrantoch, nechajte nám na vás kontakt. Sľubujeme, že vás nebudeme otravovať :).

    Prihlásiť sa na odber noviniek
  • Monika Straková - Koordinátorka vzdelávacích kurzov a riaditeľka kancelárie

    Monika Straková

    Koordinátorka vzdelávacích kurzov a riaditeľka kancelárie


    / +421 2 5292 5016