...radosť z dialógu, poznávania a zmeny.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
02/ 5292 5016
Cieľom projektu je začlenenie rozvojových tém do študijných programov na vybratých vysokých školách a budovanie interných kapacít cez:
Projekt zabezpečí:
Výstup 1: Ciele, princípy a témy rozvojového vzdelávania sú začlenené do vybratých VŠ študijných programov,
Výstup 2: Interní akademickí pracovníci vybratých VŠ sú odborne pripravení a sieťovaní v oblasti rozvojového vzdelávania, používania nových metód a nástrojov výučby.
Tieto výstupy dosiahne nasledovnými aktivitami:
V rámci vyššie spomínaných projektov vyšli nasledujúce publikácie:
Donori
Programová koordinátorka a konzultantka
tel.: +421 915 738 477
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
životopis: katarina_bajzikova_cv.pdf
Na čom v PDCS pracuje:
Vybrané službyVybrané projekty
Životopis
Katarína Bajzíková pracuje v PDCS ako projektová manažérka od roku 2011. Ukončila doktorandské štúdium v odbore medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, v rámci ktorého sa venovala téme bezpečnostných výziev západoafrického regiónu (so zameraním na prípadovú štúdiu postkonfliktnej rekonštrukcie Libérie). Počas štúdia absolvovala viaceré študijné a výskumné pobyty v zahraničí (Università degli studi di Bologna – Taliansko, Université Bordeaux IV. Montesquieu – Francúzsko, Université Gaston Berger Saint-Louis – Senegal a Nordic Africa Institute Uppsala – Švédsko).Projektová manažérka
tel.: +421 2 5292 5016
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
životopis: luboslava_sefcikova_cv.pdf
Životopis
Ľuba pracuje v PDCS ako projektová manažérka od januára 2018. Magisterské štúdium ukončila na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a po dvojročnej praxi sa rozhodla zamerať na sociálnu oblasť. Pracovala ako projektová manažérka v neziskovej organizácii Depaul Slovensko, ktorá poskytuje sociálne služby pre ľudí bez domova. Dobrovoľnícky pôsobila päť mesiacov v Gruzínsku, kde sa zameriavala na posilnenie postavenia žien v spoločnosti a podporu malého podnikania v komunite vnútorných vysídlencov z konfliktov v Abcházsku a Južnom Osetsku. Trénersky sa ako junior trénerka v PDCS venovala simuláciám zameraným na vyjednávanie v postkonfliktnom kontexte (Gruzínsko).
Rok a pol pôsobila v Izraeli, kde zblízka sledovala realitu konfliktu blízkeho východu ako aj partikulárne jednotlivých komunít žijúcich na tomto uzemí. Zúčastnila sa programu Citizen journalism organizácie Yala Academy zameraný na peacebuilding a nové média.
Stážistka
tel.: +421 2 5292 5016
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Stručná biografia
Som stážistkou na konzorciálnom projekte globálneho vzdelávania na slovenských vysokých školách a medzinárodnom projekte: "Build Solid Ground“, ktorý ma zaujal svojou myšlienkou a aktivitami. Študujem odbor medzinárodné vzťahy na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov na UMB v Banskej Bystrici, kde som sa bližšie zoznámila s aktivitou mimovládnych organizácií najmä v oblasti ochrany životného prostredia, rozvojovej pomoci a trvalo udržateľného rozvoja, na ktoré som zamerala aj svoju bakalársku a diplomovú prácu. V rámci štúdia som strávila jeden semester na Corvinus University of Budapest, v Maďarsku. Vo voľnom čase rada čítam, športujem, chodím do hôr, spoznávam nové miesta a veľmi rada jem.Stážistka
tel.: +421 2 5292 5016
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Stručná biografia
Originally from Romania, I am currently an Erasmus+ student with the Comenius University in Bratislava – Faculty of Social and Economic Sciences. My main areas of interest are sustainable development and international cooperation. I believe in the transformative power of education and dialogue, so I am very excited to be able to help with the projects developed by PDCS. In my free time, I am learning Slovak and travelling all around Central Europe.
...radosť z dialógu, poznávania a zmeny.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
02/ 5292 5016
Projekt Lídri MNO pre lepšie partnerstvo a spoluprácu podporuje snahy albánskeho neziskového sektora o efektívne budovanie občianskej spoločnosti a prehlbovanie spolupráce vládneho a mimovládneho sektora na pozadí demokratizačného a reformného procesu, a to prostredníctvom tréningov a zdieľania transformačných skúseností SR v relevantných témach. Problém, na ktorý projekt priamo reaguje je problematický vzťah mimovládneho a vládneho sektora v Albánsku.
Problémy, na ktoré projekt reaguje:
Podľa zistení obsiahnutých v nedávnej štúdii Monitoring Matrix on Enabling Environment for Civil Society Development, Country Report for Albania (dostupné na: http://www.partnersalbania.org/Albania_Country_Report.pdf), medzi najhlavnejšie problémy ktorým neziskový sektor v Albánsku v súčasnosti čelí, sú:
Podľa výskumu sú tieto symptómy výsledkom problematického vzťahu medzi štátom a neziskovým sektorom kvôli aplikácii taktiky „zatvorených dverí“, ktorá sa vyznačuje neposkytovaním priestoru na konzultovanie právnych krokov s MNO a záujmovými skupinami, resp. nebraním do úvahy návrhov od MNO sektora. Napriek tomu, že sa v štúdii spomínajú aj niektoré príklady dobrej praxe, vo všeobecnosti sa tu konštatuje, že participácia MNO na rozhodovacích a mienkotvorných procesoch zaostáva za štandardom v iných európskych krajinách. Taktiež, prieskum robený pre účely danej štúdie ukázal že, až 82% opýtaných zástupcov MNO vyhodnotilo vzťahy vládneho a mimovládneho sektora za problematické.
Pozitívna zmena, ktorú projekt prinesie z dlhodobého hľadiska
Vieme, že Slovensko od roku 1989 na svojej ceste k demokratickej tranzícii tiež bojovalo s mnohými podobnými problémami, akým čelí Albánsko v súčasnosti. Keďže cesta Slovenska k demokracii a integrácii tiež nebola jednoduchá, do opísanej situácie v Albánsku sa v mnohom vieme vcítiť a v mnohých aspektoch ponúknuť pomocnú ruku pri odstraňovaní existujúcich problémov – ako napríklad nedostatočne fungujúcej spolupráce medzi vládnym a mimovládnym sektorom. K už započatým albánskym snahám o vybudovanie obojstrannej dôvery a prospešnej spolupráce medzi vládnym a mimovládnym sektorom sa v rámci projektu snažíme prispieť prostredníctvom zdieľania skúseností, vzdelávania a inšpirovania lídrov MNO a reprezentantov vládneho sektora, posilňovania siete MNO, ako aj vytváraním medzisektorových koalícií.
Partner projektu v Albánsku: Partners Albania for Change and Development a donor projektu SlovakAid.
Aktivity projektu
Aktivity nadväzujú na už existujúci projekt – CSO Leadership Academy 2015-2016 – partnerskej organizácie v Albánsku, ktorého cieľom je budovanie kapacít menších a stredných organizácií v krajine.
Organizácia série tréningov pre lídrov MNO
Táto aktivita vychádza priamo z iniciatívy lídrov MNO v Albánsku, na ktorých podnet navrhla partnerská organizácia usporiadať tzv. „CSO Leadership Academy“ – vzdelávací program, v ktorom by si lídri mohli osvojiť nové poznatky a zručnosti vo vybraných kľúčových témach relevantných pre rozvoj občianskeho sektora v Albánsku. Filozofickou základňou vzdelávania je presvedčenie, že rozvoj albánskej spoločnosti závisí priamoúmerne od rozvoja občianskeho sektora, ktorý nemôže napredovať bez lídrov s rozvinutými manažérskymi kompetenciami, ale i etickým a motivovaným prístupom. (Témy tréningov: Advokácia a lobovanie, Budovanie koalícií a sieťovanie, Fundraising, Strategická komunikácia pre MNO, Filantropia a rozvoj sociálnych podnikov)
Publikácia – metodika spolupráce MNO a vládneho sektora, príklady dobrej praxe
Publikácia v dvoch jazykových mutáciách – angličtine (CSOs Development, Sustainability & Inclusivenes in Participatory Processes, PDF formát) a albánčine v elektronickom i printovom formáte, ktorá bude obsahovať kapitoly tematicky prepojené na rozvoj spolupráce MNO a vládneho sektora s účelom poskytnúť účastníkom užitočné a hlbšie poznatky o jednotlivé vybraných témach vzdelávania počas Akadémie.
Dve študijné cesty na Slovensko
Úspešní absolventi tréningov v rámci dostanú prostredníctvom tejto aktivity možnosť zúčastniť sa jednej z dvoch inšpiratívnych študijných návštev na Slovensku, ktoré budú pozostávať zo 4 pracovných dní, ktorých náplňou bude 2 dňové vzdelávanie špecificky v téme efektívnych metód spolupráce vládneho a mimovládneho sektora, ako aj stretnutia a návštevy inšpiratívnych iniciatív a príkladov dobrej praxe medzisektorovej spolupráce na Slovensku.
Vytvorenie podporných peer-koučingových skupín pre lídrov MNO
Byť lídrom je náročné, obzvlášť v MNO sektore, kde daňou za slobodu a moc ovplyvňovať a smerovať rozvoj občianskej spoločnosti býva zvláštna izolovanosť, únava a mnohokrát syndróm vyhorenia. Bežní pracovníci organizácií sa v záťažových, náročných situáciách môžu obrátiť so žiadosťou o pomoc na svojich kolegov alebo nadriadených. Ale pokiaľ prežívajú rozhodovacie dilemy, neriešiteľné problémy a neistoty samotní lídri nemajú tak ľahkú možnosť získať podporu. Nie vždy sa dá obrátiť o pomoc na ľudí, ktorých má líder kontrolovať a viesť, nie vždy je možnosť získať rady zvonka. Pre ľudí, ktorí si nezažili osamelosť lídra, je to nepredstaviteľná situácia. Svetoví lídri prišli na to, že pomôcť si môžu nielen sami, ale aj prostredníctvom konzultačnej pomoci v podobe aktivít ako vzájomný mentoring, peer koučing, siete vzájomnej podpory, atď. Táto aktivita má za cieľ podporiť lídrov v ich motivácii, výdrži a vzájomnej spolupráci počas ale aj po skončení Akadémie, ako aj iných projektových aktivít. Dve desať-členné skupiny leadrov sa budú stretávať približne raz za dva mesiace na približne dve hodiny.
Projektová manažérka
tel.: +421 2 5292 5016
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
životopis: adela_tihlarikova_cv.pdf
Na čom v PDCS pracuje:
Vybrané kurzy
Vybrané projekty
Životopis
Adela Tihláriková vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského. Počas štúdia pracovala na prekladateľskom oddelení firmy exe, ale aj ako guidka či tlmočníčka zahraničných umelcov počas ich návštev na Slovensku, stážovala v Platforme mimovládnych rozvojových organizácií a v týždenníku The Slovak Spectator. V PDCS pôsobí od roku 2014, v súčasnosti vedie projekt „Lídri mimovládnych neziskových organizácií pre lepšie partnerstvo a spoluprácu v Albánsku“ (SlovakAid).
Stážistka
tel.: +421 2 5292 5016
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Stručná biografia
Študujem politológiu na magisterskom stupni na Univerzite Komenského v Bratislave. Záujem o politiku, spoločnosť, medzinárodné vzťahy bol u mňa vždy sprevádzaný záujmom o geografiu, globálne témy, rozvojovú pomoc a dobrovoľníctvo. V rámci dobrovoľníctva som sa zapájala do rôznych aktivít na Slovensku ako aj v zahraničí. Ako dobrovoľníčka som pôsobila v Gruzínsku a Kirgizsku, kde som pomáhala v organizácii venujúcej sa deťom a rodinám v núdzi. Zúčastnila som sa študijného pobytu Erazmus a taktiež som si vyskúšala, aké je to pracovať v zahraničí či dobrodružne precestovať Čínu so svojou najlepšou kamarátkou. PDCS som už dávnejšie považovala za kreatívne miesto so zaujímavými ľuďmi, kde sa človek toho môže veľa naučiť, preto som rada, že mám možnosť byť práve tu stážistkou. Vo voľnom čase sa rada venujem spevu a kapele.
...radosť z dialógu, poznávania a zmeny.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
02/ 5292 5016
Trvanie projektu: 2015-2016.
Hlavné aktivity projektu:
1. Tréningy pre 36 účastníkov: pozrite si video ukážku zo série tréningov, ktoré prebehli v januári 2016 na Ukrajine.
2. Podpora miestnych iniciatív zaregistrovaných na portáli Dobrodel. Príklady podporených projektov:
- „Záhonové hnutie“ – skrášľovanie okolia svojich obydlí, dobrovoľná pomoc mestu pri rozširovaní zelených a vysadených plôch.
- „Zelená scéna“ – letný multimediálny festival realizovaný dobrovoľníkmi s podporou miestnych podnikateľov.
- Tvorivé dielne pre integráciu presídlencov do väčšinovej komunity.
- Vzdelávacie aktivity v mestských knižniciach.
Viac o význame komunitného rozvoja v budovaní lokálnej demokracie v článku:
Natreté lavičky, pomoc presídlencom, samosprávnosť a národná identita. Čo získala ukrajinská občianska spoločnosť po Majdane?
3. Študijná cesta na Slovensko, počas ktorej 20 najaktívnejších účastníkov navštívilo samosprávy a občianske združenia na Slovensku. Viac v článku Občanští aktivisté z Ukrajiny hledají inspiraci na Slovensku aneb „Good idea Slovakia“.
4. Konferencia komunitných iniciatív, kde si viac ako 100 účastníkov z celej Ukrajiny vymenilo skúsenosti v oblasti komunitného rozvoja, riešenia konfliktov a rozvoja lokálnej demokracie. Video z konferencie
Partner projektu na Ukrajine: AHALAR a donor projektu SlovakAid.
Trénerka, konzultantka, projektová manažérka
tel.: +421 918 689 882
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
životopis: Fialova_Zuza_CV_SK.pdf
Na čom v PDCS pracuje:
Vybrané kurzy
Vybrané služby
Vybrané projekty
Životopis
Konzultantka v oblasti medzinárodného rozvoja, ľudských práv, demokratickej transformácie a riešenia konfliktov Zuza Fialová, pracovala pre viaceré medzinárodné organizácie (OBSE, NATO), miestne ľudskoprávne či advokačné organizácie, vzdelávacie inštitúcie a vládne orgány. Jej kariéra výskumníčky, lektorky, konzultantky a neskôr terénnej pracovníčky začala v roku 1992. Zoznam jej odborných publikácií obsahuje viac ako 40 pozícií. Jej kniha Monitorovanie ľudských práv bola vydaná v piatich jazykoch vrátane azerbajdžanského. Pracovala vo viac ako 20 krajinách Európy a Ázie, z toho dva roky strávila v Afganistane.Stážistka
tel.: +421 2 5292 5016
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
Stručná biografia
Som študentkou medzinárodných vzťahov a diplomacie na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. V rámci štúdia som absolvovala jeden semester na Univerzite vo Vilniuse a pôsobila som v študentskom spolku Deutscher Studentenverein. V poslednom roku svojho štúdia som mala záujem o získanie praktických skúseností, ktoré pokladám za nevyhnutné pre moje štúdium ako aj ďalší kariérny rast a preto som sa rozhodla pre stáž v PDCS. Mám rada cestovanie, históriu a prácu s deťmi.
...radosť z dialógu, poznávania a zmeny.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
02/ 5292 5016
V tomto projekte sme sa zamerali na mladých ľudí ako aktérov transformačných zmien v Tunisku, obzvlášť v oblasti znižovania politického napätia. Preto sme do spoločného tréningového procesu prizvali mladých lídrov mimovládnych organizácií a politických strán. V rámci projektu sme sa venovali aj vysokoškolským študentom z regiónu severnej Afriky a strednej Európy s cieľom podporiť ich snahu aktívnych občanov a lídrov scitlivených v interkultúrnom kontexte. Ďalšou cieľovou skupinou projektu bola platforma mimovládnych organizácií v regióne El Kef, s ktorou sme zrealizovali sériu konzultácií a tréningových aktivít s možnosťou udelenia mikrograntov.
Cieľom projektu Mladí občania – aktéri transformačných procesov v Tunisku bolo posilnenie kapacity tuniskej mládeže v regióne El Kef, Jendouba, Béja a Siliana, aktívnej v občianskom a politickom živote cez:
1. Posilňovanie kapacít potenciálnych mladých lídrov z radov tuniskej mládeže v oblasti nenásilného riešenia sporov, líderských schopností a aktívneho občianstva,1. Odborne pripravenú mládež v regióne El Kef, Jendouba, Béja a Siliana v oblasti aktívneho občianstva, líderstva, dobrej správy verejných vecí s dôrazom na lokálnu demokraciu.
2. Mládež v regióne El Kef, Jendouba, Béja a Siliana rozumejúca potrebe spoločenského dialógu s potrebnými nástrojmi na jeho uvádzanie do praxe.
3. Miestne mimovládne organizácie schopné aktívne presadzovať spoločenský dialóg.
Tieto výstupy sme dosiahli nasledovnými aktivitami:
- vydanie publikácie „Sprievodca aktívneho občana“,
- tréning aktívneho občianstva ako nástroja nenásilného riešenia konfliktov,
- tréning pre mladých aktívnych lídrov – agentov transformačných zmien,
- supervízia účastníkov tréningov,
- letná škola aktívneho občianstva a mierového riešenia konfliktov,
- poskytnutie mikrograntov tuniským mimovládnym organizáciám,
- poskytovanie sprievodných konzultácií tuniským mimovládnym organizáciám,
- príprava krátkeho dokumentárneho filmu o dialógu medzi mladými aktívnymi členmi občianskej spoločnosti a verejného života Mladí lídri v Tunisku (dokumentárny film s anglickými titulkami je k dispozícii na YouTube kanáli Education for Peace pod názvom Young Leaders).
Partner projektu:
Asociácia žena a občianstvo (AFC - Association Femme et Citoyenneté), Tunisko
Projekt sme realizovali vďaka finančnej podpore SlovakAidu.
Programová koordinátorka a konzultantka
tel.: +421 915 738 477
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
životopis: katarina_bajzikova_cv.pdf
Na čom v PDCS pracuje:
Vybrané službyVybrané projekty
Životopis
Katarína Bajzíková pracuje v PDCS ako projektová manažérka od roku 2011. Ukončila doktorandské štúdium v odbore medzinárodné vzťahy na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, v rámci ktorého sa venovala téme bezpečnostných výziev západoafrického regiónu (so zameraním na prípadovú štúdiu postkonfliktnej rekonštrukcie Libérie). Počas štúdia absolvovala viaceré študijné a výskumné pobyty v zahraničí (Università degli studi di Bologna – Taliansko, Université Bordeaux IV. Montesquieu – Francúzsko, Université Gaston Berger Saint-Louis – Senegal a Nordic Africa Institute Uppsala – Švédsko).Stážistka
tel.: +421 2 5292 5016
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
...radosť z dialógu, poznávania a zmeny.
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
02/ 5292 5016
Tréner, facilitátor
tel.: +421 2 5292 5016
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
životopis: Gustafik_CV_SK.pdf
Na čom v PDCS pracuje:
Vybrané kurzy
Vybrané služby
Vybrané projekty
Životopis
Ako facilitátor a tréner sa venuje vzdelávaniu v neziskových organizáciách, verejných inštitúciách a firmách v témach ako fundraising, gamifikácia, rozhodovanie na základe dát, či vyjednávanie.