Kurzy

Radikalizácia a deradikalizácia – ako postupovať

9.00 – 17.00

Miesto konania:
PDCS, o.z.
Štúrova 13, Bratislava
Google maps

70 €

Cena zahŕňa občerstvenie
a tréningové materiály.

Objednať

 

Objednávka poukazu

 

Máte záujem o viac informácií?
Tel: 02 / 5292 5016
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Kurz sa koná 17. septembra 2019.  

V posledných rokoch si nevieme dať rady s narastajúcimi prejavmi násilia a extrémizmu u mládeže, ale aj v dospelom veku. Chystáme programy prevencie a nie vždy plne rozumieme príčinám a skúsenostiam na Slovensku aj v iných krajinách. Hrozí nám na Slovensku nový typ antiliberálneho myslenia? Hrozí nárast násilia a rozmach paramilitárnych skupín? Čo proti tomu môžeme robiť?

V kurze sa venujeme pojmovému vyjasneniu (čo je extrémizmus, radikalizácia, deradikalizácia a disengagenent), porozumeniu prečo dochádza k radikalizácii – na Slovensku i vo svete, poznatkom o tom, ako vyzerá proces radilkalizácie (teória 6 stupňov radikalizačného schodiska podľa Fathaliho Moghadama).

Pomocou video-ukážok si vysvetlíme, aké sú špecifická pri ľavicovej radikalizácii, pravicovej radikalizácii, náboženskej radikalizácii (analýza príkladov radikalizačného procesu – aj s videami - na príkladoch rozhovorov s bývalými extrémistami, ktorých sme stretli -Tom Olsen, Christian Picciolini, Jessie Morton a ďalší).

Objasníme si, ako vzniká a ako sa prejavuje fanatizmus a fundamentalistické myslenie a aké sú psychologické aspekty podmieňujúce radikalizáciu (javy „my a oni“/ in group-out group, myslenie „black-and-white“, zmeny postojov na princíp „all-or-nothing“...). Ujasníme si, čo možno robiť v prevencii takýchto javov na Slovensku.

Prostredníctvom rozboru videí a prehrávania rolových situácii si vyskúšame, ako postupovať s jednotlivcami i skupinami v konfrontačných rozhovoroch a tiež ako pripravovať programy prevencie radikalizácie mládeže.

Tento kurz lektorsky zabezpečuje Dušan Ondrušek, psychológ so 40-ročnou praxou na Slovensku a v zahraničí. V časti programu s cvičením prispeje ako hosť tréner Lukáš Zorád.

Účastníci kurzu získajú certifikát, elektronické materiály k téme (vo formáte PDF), ako aj písomné materiály k cvičeniam a zoznam odporúčanej literatúry.

 

Prečítajte si súvisiace blogy: 

Začína to už pri tácke v školskej jedálni...

Nadávajú mu do náckov. Považuje to za krivdu (Hodnotové konflikty v strednej Európe)

 

 

TRÉNERI KURZU

 • Dušan Ondrušek

  Senior tréner, konzultant

  tel.: +421 2 5292 5016
  mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  životopis: dusan_ondrusek_cv.pdf

  Životopis

  V roku 1991 ešte na Univerzite Komenského začal realizovať program prevencie a riešenia konfliktov, ktorý sa neskôr pretvoril do neziskovej organizácie PDCS, ktorú potom viedol a rozvíjal vyše 20 rokov. PDCS sa snaží kultivovať priestor pre dialóg, šíriť poznatky a zručnosti pre alternatívne spôsoby riešenia konfliktov, hlavne v oblasti komunitných a verejných konfliktov.
  Pôvodne pracoval ako psychológ, venoval sa poradenstvu a terapii, ľuďom ktorí potrebovali pomoc v životných ťažkostiach alebo cítili, že sa potrebujú rozvíjať na svojej životnej ceste. Venoval sa výskumu altruizmu a účinnosti rôznych typov tréningov. Od roku 1990 sa trénersky a konzultačne zameriava prevažne na oblasť organizačného rozvoja, alternatívnych spôsobov riešenia konfliktov, otázky rozvoja a nenásilnej komunikácie. Má bohaté medzinárodné skúsenosti s realizáciou programov zameraných na prevenciu a riešenie konfliktov a ako tréner a facilitátor doteraz viedol vyše 1200 tréningov v štyridsiatke krajín. Od roku 2012 sa presunul do pozície predsedu správnej rady PDCS a popri špeciálnych tréningoch sa vo väčšej miere sa venuje zahraničným programom, príprave nových procesových expertov (trénerov a konzultantov), analytickej a publikačnej činnosti. Ako externý lektor prednáša na viacerých univerzitách – v posledných rokoch hlavne na Univerzite Komenského, Ekonomickej univerzite v Bratislave, UUD v Plzni a VŠUP v Prahe, v minulosti tiež na European Peace University v Schleiningu a Donau University v Kremse.
  Je autorom a spoluautorom 11 kníh a mnohých odborných článkov publikovaných doma a v zahraničí napr. publikácie „Čítanka pre neziskové organizácie“, „Tréning? Tréning“, „Konflikt, zmierovanie, zmierovacie rady“, „Komunikácia v terénnej sociálnej práci“ a „Peacework“. Z ciest pravidelne publikuje „klebety“ o tom ako sa v rôznych krajinách transformujú konflikty a čo sa deje v stretoch odlišných kultúr, napríklad v knihách „S tekvicou priviazanou o nohu“ a „Sop-sum-sum“.