Kurzy

Hranice

 

9.00 – 17.00

Miesto konania:
PDCS, o.z.
Štúrova 13, Bratislava
Google maps

130 €

Cena zahŕňa občerstvenie
a tréningové materiály

Objednať

Máte záujem o viac informácií?
Tel: 02 / 5292 5016
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Kurz sa bude konať v termíne: 20.-21. marec 2018.  

Hranice nám v rôznych oblastiach nášho života pomáhajú držať smer, pre ktorý sme sa rozhodli. Pri práci s hranicami pracujeme s vlastnou autenticitou, hodnotami a schopnosťou vymedziť sa. Kedže človek nie je osamelým ostrovom, ale funguje v spleti vzťahov, nejde len o to objaviť a vyjadriť seba na individuálnej úrovni, ale najmä o schopnosť preniesť túto skúsenosť a vyhraniť sa v neistých situáciach, či nevyrovnaných vzťahoch (osobne, pracovne, mocensky).

Ak sami uvažujete nad tým, do akej miery máte prevziať zodpovednosť za kolegyňu, či brata; nakoľko ste slobodní zmeniť vaše rozhodnutie na poslednú chvíľu; čo ešte chcete spraviť pre človeka, ktorého máte radi a čo už nemôžete, lebo by ste tým zradili seba; či ako viesť komunikáciu s nadriadeným v prípade, že s ním nesúhlasíte, pravdepodobne uvažujete o svojej hranici. Hranice nám pomáhajú pri rozhodnutiach o tom, ktorým príležitostiam a ľuďom povieme áno, či v situáciach, kedy sami potrebujeme vymedziť svoje pôsobenie, komunikáciu, voľbu. Určujeme nimi vzťah k sebe samému a k svetu.

Na kurze budeme pomocou diskusií a cvičení uvažovať nad tým, čo sú hranice. A tiež, čo chránia, ako sa vytvárajú, ako sú narušované, ako ich opraviť a ako ich využívať na pracovnej i osobnej úrovni. Pozornosť budeme venovať napríklad týmto otázkam:

 • Kde máme zónu bezpečia a kde zónu objavovania? Sme schopní posúvať sa ďalej?
 • Ako vieme rozpoznať manipuláciu a ubrániť sa pred ňou? Ako sa v komunikácii môžeme držať našej línie?
 • Čo máme robiť, ak chceme pôsobiť presvedčivo?
 • Ako robiť rozhodnutia v súlade s našim smerovaním? Ako reagovať na tlak ísť viacerými smermi?
 • Čo robiť v situáciach, v ktorých sme osobne, citovo zainteresovaní?
 • Necháme sa kontrolovať zvonku, alebo sa naučíme rozvíjať radosť z vlastnej autonómnosti?

Viac o téme si môžete prečítať v blogu Pevné a tenké hranice.

Kurz je dvojdňový a prebieha v PDCS, Štúrova 13, Bratislava. Kurz vedie Katka Pázmány s Dušanom Ondruškom. Obaja sú psychológovia s odlišnou, ale doplňujúcou sa generačnou skúsenosťou. Účastníci kurzu získajú certifikát, manuál k téme, ako aj písomné materiály k cvičeniam a zoznam odporúčanej literatúry.

 

„Ďakujem. Super podnetné a dobre som sa cítila. Výhrady mám len voči sebe :).“ Tina Ličková, účastníčka kurzu Hranice

„Moc děkuji za inspirativní dva dny, které do hloubky obohatili mé chápání skutečnosti.“ Daniel Novák, účastník kurzu Hranice

 

TRÉNERI KURZU

 • Katarína Pázmány

  Trénerka

  tel.: +421 908 923 996
  LinkedIn Profile

 • Dušan Ondrušek

  Senior tréner, konzultant

  tel.: +421 2 5292 5016
  mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  životopis: dusan_ondrusek_cv.pdf

  Životopis

  V roku 1991 ešte na Univerzite Komenského začal realizovať program prevencie a riešenia konfliktov, ktorý sa neskôr pretvoril do neziskovej organizácie PDCS, ktorú potom viedol a rozvíjal vyše 20 rokov. PDCS sa snaží kultivovať priestor pre dialóg, šíriť poznatky a zručnosti pre alternatívne spôsoby riešenia konfliktov, hlavne v oblasti komunitných a verejných konfliktov.
  Pôvodne pracoval ako psychológ, venoval sa poradenstvu a terapii, ľuďom ktorí potrebovali pomoc v životných ťažkostiach alebo cítili, že sa potrebujú rozvíjať na svojej životnej ceste. Venoval sa výskumu altruizmu a účinnosti rôznych typov tréningov. Od roku 1990 sa trénersky a konzultačne zameriava prevažne na oblasť organizačného rozvoja, alternatívnych spôsobov riešenia konfliktov, otázky rozvoja a nenásilnej komunikácie. Má bohaté medzinárodné skúsenosti s realizáciou programov zameraných na prevenciu a riešenie konfliktov a ako tréner a facilitátor doteraz viedol vyše 1200 tréningov v štyridsiatke krajín. Od roku 2012 sa presunul do pozície predsedu správnej rady PDCS a popri špeciálnych tréningoch sa vo väčšej miere sa venuje zahraničným programom, príprave nových procesových expertov (trénerov a konzultantov), analytickej a publikačnej činnosti. Ako externý lektor prednáša na viacerých univerzitách – v posledných rokoch hlavne na Univerzite Komenského, Ekonomickej univerzite v Bratislave, UUD v Plzni a VŠUP v Prahe, v minulosti tiež na European Peace University v Schleiningu a Donau University v Kremse.
  Je autorom a spoluautorom 11 kníh a mnohých odborných článkov publikovaných doma a v zahraničí napr. publikácie „Čítanka pre neziskové organizácie“, „Tréning? Tréning“, „Konflikt, zmierovanie, zmierovacie rady“, „Komunikácia v terénnej sociálnej práci“ a „Peacework“. Z ciest pravidelne publikuje „klebety“ o tom ako sa v rôznych krajinách transformujú konflikty a čo sa deje v stretoch odlišných kultúr, napríklad v knihách „S tekvicou priviazanou o nohu“ a „Sop-sum-sum“.