Kurzy

De-polarizácia: Ako premosťovať rozdelené komunity

9.00 – 17.00

Miesto konania:
PDCS, o.z.
Štúrova 13, Bratislava
Google maps

70 €

Cena zahŕňa občerstvenie
a tréningové materiály.

Objednať

 

Objednávka poukazu

 

Máte záujem o viac informácií?
Tel: 02 / 5292 5016
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Kurz sa bude konať 9. apríla 2020.  

V hodnotovo rozdelených skupinách a komunitách sa nám väčšinou nedarí nachádzať konsenzus. Organizovať a viesť dialóg v skupinách, ktoré stoja proti sebe, je mimoriadne ťažké – technicky a v prekonávaní pocitov krívd, nepochopenia. Napriek tomu je to mimoriadne potrebné. Hlavné zameranie kurzu sú postupy zamerané na depolarizáciu a nachádzanie konsenzu.

V kurze sa venujeme pojmovému vyjasneniu, čo je polarizácia, depolarizácia, budovanie konsenzu, diskusné postupy pre strety názorovo protichodných alebo nekomunikujúcich skupín (napr. ľudia s iným kultúrnym pozadím, ľudia rôznych generácií, liberáli a konzervatívci, ľavičiari a pravičiari, zástancovia otvorenej a zatvorenej spoločnosti, starousadlíci vs. novoprišelci a obrancovia globálnych a lokálnych hodnôt, skupiny, ktoré sa orientujú na budúcnosť vs. skupiny, ktoré sa orientujú na hodnoty minulosti, ap.).

Začneme poznatkami o tom, ako vyzerajú procesy polarizácie a depolarizácie (koncepcia Barta Bransma), pomenujeme polarizačné roly (pusher, joiner, silent, bridger, scapegoat) a zvlášť sa zameriame na rolu „premosťovačov“ v procesoch eskalácie napätia a hodnotovej polarizácie. Pomocou video-ukážok si vysvetlíme a budeme analyzovať vybrané prípadové štúdie o práci v rozdelených komunitách.

Prostredníctvom rozboru videí a prehrávania rolových situácii si vyskúšame, ako postupovať v dialógu predstaviteľov rozdelených komunít. Ukážeme si postupy v prípade metód „vyjednávacích tímov“, komunikácie prostredníctvom úlohových skupín a komunikácie v prípade tzv. „konferenčného modelu“ pri prekonávaní rozporov v komunitách. Vyskúšame si, ako pripraviť programy pre prácu v hodnotovo rozdelených komunitách.

Tento kurz lektorsky zabezpečuje Dušan Ondrušek, psychológ so 40-ročnou praxou na Slovensku a v zahraničí. V časti programu s cvičením prispeje ako hosť trénerka Zuza Fialová.

Účastníci kurzu získajú certifikát, elektronické materiály k téme (vo formáte PDF), ako aj písomné materiály k cvičeniam a zoznam odporúčanej literatúry.

 

Prečítajte si blog od lektora kurzu Dušana Ondruška:

Nové príležitosti pre staré deliace čiary. Hodnotové konflikty v Strednej Európe I.

 

 

TRÉNERI KURZU

 • Dušan Ondrušek

  Senior tréner, konzultant

  tel.: +421 2 5292 5016
  mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  životopis: dusan_ondrusek_cv.pdf

  Životopis

  V roku 1991 ešte na Univerzite Komenského začal realizovať program prevencie a riešenia konfliktov, ktorý sa neskôr pretvoril do neziskovej organizácie PDCS, ktorú potom viedol a rozvíjal vyše 20 rokov. PDCS sa snaží kultivovať priestor pre dialóg, šíriť poznatky a zručnosti pre alternatívne spôsoby riešenia konfliktov, hlavne v oblasti komunitných a verejných konfliktov.
  Pôvodne pracoval ako psychológ, venoval sa poradenstvu a terapii, ľuďom ktorí potrebovali pomoc v životných ťažkostiach alebo cítili, že sa potrebujú rozvíjať na svojej životnej ceste. Venoval sa výskumu altruizmu a účinnosti rôznych typov tréningov. Od roku 1990 sa trénersky a konzultačne zameriava prevažne na oblasť organizačného rozvoja, alternatívnych spôsobov riešenia konfliktov, otázky rozvoja a nenásilnej komunikácie. Má bohaté medzinárodné skúsenosti s realizáciou programov zameraných na prevenciu a riešenie konfliktov a ako tréner a facilitátor doteraz viedol vyše 1200 tréningov v štyridsiatke krajín. Od roku 2012 sa presunul do pozície predsedu správnej rady PDCS a popri špeciálnych tréningoch sa vo väčšej miere sa venuje zahraničným programom, príprave nových procesových expertov (trénerov a konzultantov), analytickej a publikačnej činnosti. Ako externý lektor prednáša na viacerých univerzitách – v posledných rokoch hlavne na Univerzite Komenského, Ekonomickej univerzite v Bratislave, UUD v Plzni a VŠUP v Prahe, v minulosti tiež na European Peace University v Schleiningu a Donau University v Kremse.
  Je autorom a spoluautorom 11 kníh a mnohých odborných článkov publikovaných doma a v zahraničí napr. publikácie „Čítanka pre neziskové organizácie“, „Tréning? Tréning“, „Konflikt, zmierovanie, zmierovacie rady“, „Komunikácia v terénnej sociálnej práci“ a „Peacework“. Z ciest pravidelne publikuje „klebety“ o tom ako sa v rôznych krajinách transformujú konflikty a čo sa deje v stretoch odlišných kultúr, napríklad v knihách „S tekvicou priviazanou o nohu“ a „Sop-sum-sum“.