Kurzy

Ako písať, aby nás čítali

9.00 – 17.00

Miesto konania:
PDCS, o.z.
Štúrova 13, Bratislava
Google maps

140 €

Cena zahŕňa občerstvenie
a tréningové materiály.

Objednať

 

Objednávka poukazu

 

Máte záujem o viac informácií?
Tel: 02 / 5292 5016
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Kurz je v termíne 12. - 13. február obsadený. Voľný termín na prihlasovanie je 19. - 20. máj 2020. 

Maximálny počet účastníkov na kurze je 10. 

Píšete blog či používate v práci sociálne siete? Uskutočnili ste podujatie, ukončili projekt, zrealizovali výskum a potrebujete o tom napísať? Ako písať tak, aby sa vaša správa nestratila v hore podobných a nezáživných textov? Ako urobiť aj z projektového reportu majsterštik, ktorý budú citovať novinári či účastníci odborných konferencií? Ako priblížiť zložitú tému odbornému i laickému publiku a udržať sa v bezpečnom priestore medzi bulvárom a vedeckým časopisom?

Kurz je určený všetkým tým, ktorí sa pokúšajú prostredníctvom blog postov či statusov na sociálnych sieťach (Facebook, Twitter, LinkedIn) nielen zabávať a informovať, ale aj vzdelávať širšiu či odbornejšiu verejnosť. Budeme sa učiť, ako písať pútavo a zrozumiteľne o odborných témach a neskĺzať pritom do bulvarizácie. Tieto zručnosti sa môžu hodiť aj tým, ktorí píšu správy z projektov, tlačové správy, či iné pracovné texty, ktoré by sme radi robili príťažlivými pre čitateľov. Zamyslíme sa preto spolu nad cieľovou skupinou našich textov, využijeme storytelling, pohráme sa so štylistikou, melódiou vety, nadpismi, vizuálom vo vzťahu k textu. Väčšinu času budeme písať a diskutovať o napísanom.

Tento tréning vám dodá sebavedomie a zručnosti vytvoriť úspešný blog, stránku, či stream na sociálnych sieťach, ktorý podporí vašu prácu a pritiahne čitateľov k pravidelnému obsahu, ktorý si obľúbia.

Program tréningu zahŕňa:

 • Diskusie o textoch vlastných i cudzích, úpravu, vylepšovanie, skracovanie, prispôsobovanie rôznym platformám a formátom;
 • Zamyslenie sa nad cieľovou skupinou, jej očakávaniami, potrebami, preferenciami;
 • Hranie sa s jazykom, úskalia a radosti slovenčiny, ale aj umenie použitia čechizmov či anglikanizmov, štylistika;
 • Strorytelling – ako využiť silu príbehu v extrémne rýchlom online svete;
 • Ako využiť obrázky, či príbehy z beletrie zdanlivo nesúvisiace s témou blogu;
 • Titul, ktorý priťahuje lajky – ako na to?
 • Písanie, písanie, písanie a diskutovanie

Kurz je dvojdňový. Účastníci kurzu získajú elektronické materiály (vo formáte PDF) v rozsahu najmenej 30 strán, zoznam podpornej literatúry vrátane linkov na online zdroje a videá a certifikát. Príprava: Každý účastník potrebuje svoj vlastný laptop/tablet na písanie.

 

"Ďakujem. Kurz bol pre mňa veľkou inšpiráciou a "nakopnutím" do ďalšej práce." Zuzana Berová, účastníčka kurzu Ako písať, aby nás čítali

"Chcem sa Vám poďakovať za profesionálny a zároveň priateľský prístup. Cítila som sa medzi Vami veľmi fajn." Ingrid Škropeková, účastníčka kurzu Ako písať, aby nás čítali

 

Prečítajte si blogy od tréneriek kurzu na tému písania:

Bráňme sa banalite! alebo Ako písať, aby sme sa z toho všetci nezbláznili.

Čo čítať, aby vám to písalo. Štyri nápady na čítanie nie úplne pod stromček.

9+1 nápadov ako sa zlepšovať v písaní počas nepísania

Päť P uvoľneného písania alebo Ako písať, aby nás čitali

Nekomplikujte a netrepte

 

Odkazy na ďalšie materiály pre prihlásených účastníkov kurzu:

Na získanie prístupu prosím zadajte kód, ktorý dostanete po skončení kurzu.

TRÉNERI KURZU

 • Zuza Fialová

  Trénerka, konzultantka, projektová manažérka

  tel.: +421 918 689 882
  mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  životopis: Fialova_Zuza_CV_SK.pdf

  Na čom v PDCS pracuje:

  Vybrané kurzy

  Vybrané služby

  Vybrané projekty

  Životopis

  Konzultantka v oblasti medzinárodného rozvoja, ľudských práv, demokratickej transformácie a riešenia konfliktov Zuza Fialová, pracovala pre viaceré medzinárodné organizácie (OBSE, NATO), miestne ľudskoprávne či advokačné organizácie, vzdelávacie inštitúcie a vládne orgány. Jej kariéra výskumníčky, lektorky, konzultantky a neskôr terénnej pracovníčky začala v roku 1992. Zoznam jej odborných publikácií obsahuje viac ako 40 pozícií. Jej kniha Monitorovanie ľudských práv bola vydaná v piatich jazykoch vrátane azerbajdžanského. Pracovala vo viac ako 20 krajinách Európy a Ázie, z toho dva roky strávila v Afganistane.
  Magisterský titul zo sociológie získala na Univerzite Komenského v Bratislave (1995).    PhD. štúdium absolvovala v Inštitúte politických štúdií Poľskej akadémie vied vo Varšave (1999).
  Pokiaľ ide o jej pedagogickú prax, vytvorila „na mieru“ vzdelávacie kurzy pre mimovládne organizácie, štátnych úradníkov, či univerzitných študentov v niekoľkých krajinách. V súčasnej dobe pracuje na projektoch súvisiacich s komunitným rozvojom a demokratickou participáciou na Ukrajine. Prednáša na niekoľkých fakultách slovenských vysokých škôl.
 • Adela Tihláriková

  Projektová manažérka

  tel.: +421 2 5292 5016
  mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  životopis: adela_tihlarikova_cv.pdf

  Životopis

  Adela Tihláriková vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského. Počas štúdia pracovala na prekladateľskom oddelení firmy exe, ale aj ako guidka či tlmočníčka zahraničných umelcov počas ich návštev na Slovensku, stážovala v Platforme mimovládnych rozvojových organizácií a v týždenníku The Slovak Spectator. V PDCS pôsobí od roku 2014, v súčasnosti vedie projekt „Lídri mimovládnych neziskových organizácií pre lepšie partnerstvo a spoluprácu v Albánsku“ (SlovakAid).