Blog

Seminár „Komunity a susedstvá“ v Nitre a v Banskej Bystrici inšpiroval občanov

Napísal(a)
08. október 2014,

V rámci projektu Aktívni občania všade sme v Nitre a súbežne v Banskej Bystrici 10. júna 2014 uskutočnili seminár „Komunity a susedstvá“, ktorého cieľom bolo predstaviť občanom zaujímavé aktivity na utužovanie komunitného a susedského života.

V oboch mestách lunchseminár prilákal zaujímavých rečníkov aj diskutérov. Tí nám prišli porozprávať o tom, kto tvorí ich komunitu, čím je osobitá a ako sami vnímajú svoju rolu v jej budovaní a fungovaní. Spoločne sme takisto debatovali o tom, čo dnes vnímame ako susedstvo či komunitu a čo možno robiť, aby komunity vznikli a napĺňali svoje ciele.

O rozvíjajúcich sa komunitách v Nitre prišli porozprávať Marek Atlas Hattas z Hideparku, Danča Konečná z Materského centra Klokanček a Daniel Dida z Bunky pre súčasnú kultúru. Sú to ľudia so silnou motiváciou pre tvorbu komunít. Stretnutie facilitovala Zora Pauliniová z PDCS, o.z.

Vďaka prezentujúcim hosťom  sa ostatní účastníci stretnutia dozvedeli, že vytvoriť fungujúce spoločenstvo je možné, ak má človek motiváciu a chuť angažovať sa. Dôležité je podľa Daniela Didu prísť s nápadom a potom správne „trafiť klinec po hlavičke“.

Marek Atlas Hattas sa pustil do projektu, ktorý vznikol ešte počas jeho štúdia. Dôležité bolo začať a „rozprávať sa s ľuďmi.“ Účastníkov tak motivoval k premýšľaniu o tom, že aj oni môžu prestať  o svojich nápadoch len premýšľať a začať s ich realizáciou.

Danča Konečná poukázala na ťažšie začiatky pri realizácii projektu Materského centra Klokanček. Zároveň však bola ilustratívnym príkladom toho, že sa netreba vzdávať. Vďaka tomu sa dostala do cieľa, pričom „veľa vecí sa podarilo práve dávaním dokopy ľudí v danej komunite.“ 

Nalunchseminár do Banskej Bystrice prišli prednášať a diskutovať rovnako zaujímaví hostia. O vlastné skúsenosti s tvorbou komunít sa podelili Martina B. Paulíková z nadácie Ekopolis, Martin Husárik z Komunitného centra Sásová a Aleš Štesko zo školy Fantázia. Stretnutím sprevádzala Kaja Miková z PDCS, o.z.

Podľa Martiny B. Paulíkovej je najprv „potrebné zadefinovať si, čo alebo kto tvorí komunitu v našom okolí a následne zistiť, či sú potreby danej komunity naplnené. Niekedy dokonca stačí začať tým, že spoznáte svojho suseda a usmejete sa. V dlhodobom meradle to môže urobiť strašne veľa.“

Pre Martina Husárika je dôležité „prekonať a zničiť nedôveru medzi ľuďmi.“ Z prieskumov, ktoré uskutočnilo Komunitné centrum Sásová zistili, že problémy v komunite vznikajú často práve vtedy, keď sa nebudujú susedské vzťahy.

Zaujímavým nápadom ako vybudovať netradičnú komunitu je aj škola Fantázia, ktorú spolu s priateľmi založil Aleš Štesko. Vytvorili z nej alternatívny priestor, kde sa stretávajú nielen deti, ale aj ich rodičia a učitelia z iných škôl. Spoločne sa tam môžu učiť ale aj zabávať.  

Atmosféra oboch stretnutí bola vďaka aktivite a zvedavosti účastníkov naozaj neopísateľná. Účastníci nakoniec  neostali iba pri diskusii. Začali sa sieťovať a plánovať spoločné aktivity. Veríme, že prezentujúci hostia podnietili účastníkov seminára nielen k nápadom, ale aj k realizácii nových a zaujímavých projektov v ich okolí. 

Ak máte chuť dozvedieť sa, akým spôsobom sa podarilo rozvinúť fungujúce spoločenstvá prezentujúcim hosťom, môžete si pozrieť videozáznamy z prezentačnej časti stretnutia na youtube kanáli PDCS, o.z. alebo na nasledujúcich adresách:

Videozáznam z Nitry

Videozáznam z Banskej Bystrice

 

Autori článku: Michaela Šuhajdová, Mário Čopák

Čítať 4663 krát