• 1
 • 2
 • 3
 • 4

Predlžuje kaviárová diéta život? O kauzalite a jej sestrách

10.4.2019

 

Pred niekoľkými rokmi Tyler Vigen, doktorant na Harvarde, objavil zaujímavý jav. Dokázal, že čím viac japonských áut sa v Amerike predá, tým častejšie páchajú Američania samovraždy tak, že naštartujú svoje vozidlo a v plnej rýchlosti s ním narazia do múru, stromu, prípadne úmyselne zletia z útesu. Ako ale presne tieto javy spolu súvisia? Sú snáď japonské modely vhodnejšie na páchanie samovrážd? Alebo sú lacnejšie než európske či americké autá, a tak menej finančne zaťažia rodiny samovrahov? Inšpirovali sa snáď zúfalí občania USA japonskými bojovníkmi kamikadze? Odpovede nájdete v blogu Jána Markoša.

Čítaj ďalej...

 

 

 

Nadávajú mu do náckov. Považuje to za krivdu

14.5.2019

Sériu šiestich otázok odpovedal úplne opačne ako ja. V opise toho, čoho sa najviac obáva uviedol, že prisťahovalcov z nebielych krajín. S Nikom som sa stretol vďaka projektu nemeckého denníka Zeit-online, „Európa sa rozpráva“. V online vydaniach rôznych denníkov zo 14tich Európskych krajín svietili počas mesiacov marec a apríl otázky týkajúce sa Európskej Únie, ako napríklad „Zlepšuje EU kvalitu života jej občanov?“, „Mali by mať Európske krajiny prísnejšie kontroly hraníc?“ „Je v Európe príliš mnoho prisťahovalcov?“. Kto chcel, mohol na ne odpovedať. Algoritmus potom vyhľadal dvoch ľudí, ktorí na otázky odpovedali opačne a prepojil ich navzájom. S Nikom sa nám podarilo stretnúť.

Čítaj ďalej...

Začína to už pri tácke v školskej jedálni...

12.4.2019

Osemročný Maajid Nawaz si - tak ako ostatné deti - vzal tácku a postavil sa do radu v školskej jedálni. Kuchárka mu na tanier naložila párky. „Čo to je?“ spýtal sa malý Maajid. „Čo by to bolo? Párky. Vezmi si a posuň sa ďalej“, ozvalo sa z druhej strany okienka. „Ale ja párky nejem“, hovorí Maajid. Ani vlastne nevedel prečo, ale pamätal si, že otec jemu i bratovi hovoril, že v škole môžu jesť všetko a výnimočne ani nemusia sledovať, či je to halal, len nech nejedia bravčovinu, napríklad párky. Maajid opakoval, že on párky neje, ale kuchárka zvýšila hlas, aby nevymýšľal a privolala službukonajúcu učiteľku. Tá zopakovala, že musí jesť, čo mu naložia a bude nad ním stáť, kým si nedá aspoň kúsok. „Nebudeš vymýšľať. Zješ všetko, čo máš na tanieri.“ Po piatich minútach dohovárania a nátlaku vynervovaný Maajid otvoril ústa, aby pod dohľadom učiteľky, kuchárky a detí okolo, prehltol kus párku.

Čítaj ďalej...

OTVORENÉ KURZY

 • Radikalizácia a deradikalizácia – ako postupovať 17.9.2019 70 € +


  Dušan Ondrušek

  Tréner kurzu

  V posledných rokoch si nevieme dať rady s narastajúcimi prejavmi násilia a extrémizmu u mládeže, ale aj v dospelom veku. Chystáme programy prevencie a nie vždy plne rozumieme príčinám a skúsenostiam na Slovensku aj v iných krajinách. Hrozí nám na Slovensku nový typ antiliberálneho myslenia? Hrozí nárast násilia a rozmach paramilitárnych skupín? Čo proti tomu môžeme robiť?

  | Objednať

  Zobraziť viac
 • De-polarizácia: Ako premosťovať rozdelené komunity 18.9.2019 70 € +


  Dušan Ondrušek

  Tréner kurzu

  V hodnotovo rozdelených skupinách a komunitách sa nám väčšinou nedarí nachádzať konsenzus. Organizovať a viesť dialóg v skupinách, ktoré stoja proti sebe, je mimoriadne ťažké – technicky a v prekonávaní pocitov krívd, nepochopenia. Napriek tomu je to mimoriadne potrebné. Hlavné zameranie kurzu sú postupy zamerané na depolarizáciu a nachádzanie konsenzu.

  | Objednať

  Zobraziť viac
 • Ako rozvíjať kreativitu 19.9.2019 70 € +

  Dušan Ondrušek

  Tréner kurzu

  Máte pocit, že „po starom“ to už nejde? Skúste po novom! Potrebujete nové, originálne nápady, inovácie a odvahu? Viete, že tvorivosť nie je daná, vďaka špecifickým nástrojom ju možno kultivovať a stimulovať. Účastníci kurzu si v cvičeniach na základe príkladov z vlastných organizácií osvoja takéto nástroje a triky.

  | Objednať

  Zobraziť viac
 • Tréning trénerov I. (Participatívne postupy vo vzdelávaní dospelých - akreditovaný vzdelávací program) 2.-3.10.2019 200 € +

  Miroslava Žilinská
  Dušan Ondrušek

  Tréneri kurzu

  Ak občas učíte dospelých a chcete lepšie používať participatívne metódy, potom je tento vzdelávací program určený práve Vám. Pomôže Vám načerpať nevyhnutné teoretické vedomosti, ale najmä osvojiť a vyskúšať si tréningové zručnosti. Naučíte sa využívať rôznorodé metódy tréningu, pracovať so skupinovou dynamikou, či zvládať náročné situácie v skupine. Vzdelávací program je akreditovaný.
  Zobraziť viac
 • Ako sa brániť nepravdám a nenávistnej komunikácii na internete 4.10.2019 70 € +


  Dušan Ondrušek

  Tréner kurzu

  Súčasná doba prináša viacero neželaných javov, napr. falošné správy (fake news), hoaxy, uzatváranie sa do tzv. komunikačných bublín, online útoky hejterov a trollov. Chýbajú nástroje, ako rozpoznať manipuláciu a tiež ako diagnostikovať neférové správanie. Nevieme ako argumentovať v zavádzajúco vedených diskusiách s konšpirátormi, ako „nekŕmiť trollov“, ako sa vysporiadať s online šikanovaním alebo stalkingom? 

  | Objednať

  Zobraziť viac

+Zobraziť všetky kurzy

 • 1

Keď sa povie PDCS, predstavím si konkrétnych ľudí, ktorí ma inšpirovali k mnohým pozitívnym veciam… Keď sa povie dobrý tréning, predstavím si PDCS.”

Patrik Krebs, Divadlo bez domova