Projekty

Škola aktívneho občianstva Ukrajina-Slovensko

Podporiť

...radosť z dialógu, poznávania a zmeny.

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

02/ 5292 5016

Podporili sme aktívnych ľudí na Ukrajine, ktorí sa snažia zmeniť svoje okolie a realizovať drobné i väčšie aktivity zamerané na zmenu života ľudí v komunitách. V rámci tréningov sme im poskytli zručnosti v oblasti mapovania a riešenia konfliktov, ako aj lepšej spolupráce so samosprávou, zapájania ľudí vo svojom okolí, ale aj sieťovania sa cez internetové nástroje. Snažili sme sa odovzdať slovenské skúsenosti z oblasti budovania autentickej demokratickej samosprávy, komunitných iniciatív, občianskej participácie na miestnej úrovni, ochrany ľudských práv, ale aj riešenia konfliktov a problémov pri rozvoji regiónov a komunít. Zapojili sme aj presídlencov, ľudí z rôznych miest z rôznymi akútnymi problémami, občianskych aktérov i ľudí z biznisu či zo samospráv.

Trvanie projektu: 2015-2016.

 

Hlavné aktivity projektu:

1. Tréningy pre 36 účastníkov: pozrite si video ukážku zo série tréningov, ktoré prebehli v januári 2016 na Ukrajine. 2. Podpora miestnych iniciatív zaregistrovaných na portáli Dobrodel. Príklady podporených projektov:
- „Záhonové hnutie“ – skrášľovanie okolia svojich obydlí, dobrovoľná pomoc mestu pri rozširovaní zelených a vysadených plôch.
- „Zelená scéna“ – letný multimediálny festival realizovaný dobrovoľníkmi s podporou miestnych podnikateľov.
- Tvorivé dielne pre integráciu presídlencov do väčšinovej komunity.
- Vzdelávacie aktivity v mestských knižniciach.

Viac o význame komunitného rozvoja v budovaní lokálnej demokracie v článku:
Natreté lavičky, pomoc presídlencom, samosprávnosť a národná identita. Čo získala ukrajinská občianska spoločnosť po Majdane?

3. Študijná cesta na Slovensko, počas ktorej 20 najaktívnejších účastníkov navštívilo samosprávy a občianske združenia na Slovensku. Viac v článku Občanští aktivisté z Ukrajiny hledají inspiraci na Slovensku aneb „Good idea Slovakia“.

4. Konferencia komunitných iniciatív, kde si viac ako 100 účastníkov z celej Ukrajiny vymenilo skúsenosti v oblasti komunitného rozvoja, riešenia konfliktov a rozvoja lokálnej demokracie. Video z konferencie

 

 

Partner projektu na Ukrajine: AHALAR a donor projektu SlovakAid.

AHALAR   Partner projektu Ukrajina

KONZULTANTI

 • Zuza Fialová

  Trénerka, konzultantka, projektová manažérka

  tel.: +421 918 689 882
  mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.
  životopis: Fialova_Zuza_CV_SK.pdf

  Na čom v PDCS pracuje:

  Vybrané kurzy

  • Úvod do medzinárodného rozvoja a humanitárnej pomoci
  • Konflikt v kontexte medzinárodného rozvoja
  • Komunikácia, prezentácia, médiá
  • Ako písať, aby nás čítali

  Vybrané služby

  Vybrané projekty

  Životopis

  Konzultantka v oblasti medzinárodného rozvoja, ľudských práv, demokratickej transformácie a riešenia konfliktov Zuza Fialová, pracovala pre viaceré medzinárodné organizácie (OBSE, NATO), miestne ľudskoprávne či advokačné organizácie, vzdelávacie inštitúcie a vládne orgány. Jej kariéra výskumníčky, lektorky, konzultantky a neskôr terénnej pracovníčky začala v roku 1992. Zoznam jej odborných publikácií obsahuje viac ako 40 pozícií. Jej kniha Monitorovanie ľudských práv bola vydaná v piatich jazykoch vrátane azerbajdžanského. Pracovala vo viac ako 20 krajinách Európy a Ázie, z toho dva roky strávila v Afganistane.
  Magisterský titul zo sociológie získala na Univerzite Komenského v Bratislave (1995).    PhD. štúdium absolvovala v Inštitúte politických štúdií Poľskej akadémie vied vo Varšave (1999).
  Pokiaľ ide o jej pedagogickú prax, vytvorila „na mieru“ vzdelávacie kurzy pre mimovládne organizácie, štátnych úradníkov, či univerzitných študentov v niekoľkých krajinách. V súčasnej dobe pracuje na projektoch súvisiacich s komunitným rozvojom a demokratickou participáciou na Ukrajine. Prednáša na niekoľkých fakultách slovenských vysokých škôl.